"> Dziecko połknęło magnes - co robić?/title>                                                                                                                                     

Dziecko połknęło magnes - co robić?

Magnesy należą do niebezpiecznych przedmiotów, które mogą zostać połknięte przez dziecko. Szczególnie niebezpieczne jest połknięcie więcej niż jednego magnesu lub magnesu i metalowego przedmiotu, ponieważ między dwoma magnesami lub magnesem i metalowym przedmiotem może dojść  do uwięźnięcia pętli jelitowej (utknięcia ściany jelita między dwoma przylegającymi magnesami), co z kolei może doprowadzić do niedokrwienia, a następnie martwicy i perforacji (pęknięcia) ściany jelita. Najniebezpieczniejsze jest połknięcie neodymowych magnesów, których siła przyciągania jest 5-krotnie większa niż w przypadku tradycyjnych magnesów. Magnesy neodymowe produkowane są przez spiekanie neodymu (biały miękki metal), żelaza, boru i innych domieszek (dysproz lub prazeodym). Obecnie prawie całkowicie „wyparły“ z rynku  magnesy samarowo-kobaltowe, stając się najsilniejszymi magnesami permanentnymi na świecie o szerokim spektrum zastosowań.

 

Co zrobić, gdy dziecko połknie magnes

 

Połknięcie magnesu daje podobne objawy kliniczne jak połknięcie innego rodzaju ciała obcego czyli wymioty, nawracający kaszel, ból brzucha. Nierzadko pacjenci są bezobjawowi, w szczególności w początkowym okresie po połknięciu.

W każdym przypadku, gdy podejrzewamy, że dziecko połknie magnes, jak najszybciej należy udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wskazane jest, by w każdym przypadku podejrzanym o połkniecie magnesów wykonać badanie radiologiczne. Jeśli dziecko połknęło tylko jeden magnes i nie wykazuje objawów klinicznych związanych z połknięciem magnesu, stosuje się postawę wyczekującą.  Jeśli po 24 godzinach magnes nie przemieści się, należy podać dziecku leki przeczyszczające. Jeśli u pacjenta wystąpią objawy kliniczne związane z połkniętym magnesem, w szpitalu odbędzie się konsultacja z  gastroenterologiem i chirurgiem dziecięcym w celu podjęcia decyzji o endoskopowym lub chirurgicznym usunięciu magnesu. W przypadku połknięcia kilku magnesów należy endoskopowo usunąć magnesy w ciągu 6 godz., a gdy to okaże się nieskuteczne, należy operacyjnie usunąć magnesy ponieważ złączone magnesy pomiędzy, którymi jest ściana jelita, mogą doprowadzić do jej niedokrwienia i martwicy. Należy jednak pamiętać przy ocenie radiologicznej, że złączone magnesy mogą sprawiać wrażenie jednego ciała obcego. Po przemieszczeniu się połączonych magnesów do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, magnesy mogą się rozłączyć i doprowadzić do uwięźnięcia ścian przewodu pokarmowego między dwoma magnesami i wskutek tego może dojść do martwicy ściany jelita.

 

 

 

 

Źródło

Plocek A., Toporowska-Kowalska E: Połknięcie ciał obcych przez dzieci. Pediatria po Dyplomie nr 6, tom 26, 2022

 

Przeczytaj też: Dziecko połknęło baterię dyskową - co robić?

Dziecko połknęło monetę lub inne nieostre ciało obce - co robić ?

 Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

02 maja 2023