Magnesy należą do niebezpiecznych przedmiotów, które mogą zostać połknięte przez dziecko. Szczególnie niebezpieczne jest połknięcie więcej niż jednego magnesu lub magnesu i metalowego przedmiotu, ponieważ między dwoma magnesami lub magnesem i metalowym przedmiotem może dojść do uwięźnięcia pętli jelitowej (utknięcia ściany jelita między dwoma przylegającymi magnesami), co z kolei może doprowadzić do niedokrwienia, a następnie martwicy i perforacji (pęknięcia) ściany jelita. Najniebezpieczniejsze jest połknięcie neodymowych magnesów, których siła przyciągania jest 5-krotnie większa niż w przypadku tradycyjnych magnesów. Magnesy neodymowe produkowane są przez spiekanie neodymu (biały miękki metal), żelaza, boru i innych domieszek (dysproz lub prazeodym). Obecnie prawie całkowicie „wyparły“ z rynku magnesy samarowo-kobaltowe, stając się najsilniejszymi magnesami permanentnymi na świecie o szerokim spektrum zastosowań.
Połknięcie magnesu daje podobne objawy kliniczne jak połknięcie innego rodzaju ciała obcego czyli wymioty, nawracający kaszel, ból brzucha. Nierzadko pacjenci są bezobjawowi, w szczególności w początkowym okresie po połknięciu.
W każdym przypadku, gdy podejrzewamy, że dziecko połknie magnes, jak najszybciej należy udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wskazane jest, by w każdym przypadku podejrzanym o połkniecie magnesów wykonać badanie radiologiczne. Jeśli dziecko połknęło tylko jeden magnes i nie wykazuje objawów klinicznych związanych z połknięciem magnesu, stosuje się postawę wyczekującą. Jeśli po 24 godzinach magnes nie przemieści się, należy podać dziecku leki przeczyszczające. Jeśli u pacjenta wystąpią objawy kliniczne związane z połkniętym magnesem, w szpitalu odbędzie się konsultacja z gastroenterologiem i chirurgiem dziecięcym w celu podjęcia decyzji o endoskopowym lub chirurgicznym usunięciu magnesu. W przypadku połknięcia kilku magnesów należy endoskopowo usunąć magnesy w ciągu 6 godz., a gdy to okaże się nieskuteczne, należy operacyjnie usunąć magnesy ponieważ złączone magnesy pomiędzy, którymi jest ściana jelita, mogą doprowadzić do jej niedokrwienia i martwicy. Należy jednak pamiętać przy ocenie radiologicznej, że złączone magnesy mogą sprawiać wrażenie jednego ciała obcego. Po przemieszczeniu się połączonych magnesów do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, magnesy mogą się rozłączyć i doprowadzić do uwięźnięcia ścian przewodu pokarmowego między dwoma magnesami i wskutek tego może dojść do martwicy ściany jelita.
Źródło
Plocek A., Toporowska-Kowalska E: Połknięcie ciał obcych przez dzieci. Pediatria po Dyplomie nr 6, tom 26, 2022
Przeczytaj też: Dziecko połknęło baterię dyskową - co robić?
Dziecko połknęło monetę lub inne nieostre ciało obce - co robić ?
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów