Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: Tak długo jak długo mama i dziecko sobie tego życzą.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do końca 6. miesiąca życia. Po 6. miesiącu życia należy kontynuować karmienie piersią a dodatkowo do diety dziecka stopniowo wprowadzać uzupełniające pokarmy odpowiednie dla wieku dziecka. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca wyłączne karmienie piersią przez około 6 miesięcy. Polskie zalecenia i zalecenia ESPGHAN – European Society for Paediatric, Gastroenterology, Hepatology and Nutrition czyli Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Gastroenterologii Dziecięcej mówią o wprowadzaniu żywności uzupełniającej do diety dziecka między 17. a 26. tygodniem życia dziecka. W początkowej fazie rozszerzania diety dziecka, żywność uzupełniająca nie zastępuje karmienia piersią a jedynie je uzupełnia. Na początkowym etapie rozszerzania diety dziecko bardziej próbuje pokarmy niż najada się nimi. W miarę rozszerzania diety o kolejne składniki, w naturalny sposób dziecko zjada coraz więcej pokarmów uzupełniających, zmniejszając liczbę karmień z piersi lub zmniejsza objętość karmień a pozostawia liczbę karmień na dotychczasowym poziomie.
Nie ustalono górnej granicy wieku do jakiej należy karmić dziecko piersią. Zazwyczaj wiek ten ustala mama wspólnie z dzieckiem. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca by karmić dziecko do 2 lat lub dłużej, Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca karmienie piersią do roku lub dłużej w zależności od tego jak życzą sobie tego matka i dziecko.
Nie ma też żadnych przesłanek by twierdzić, że pokarm od jakiegoś momentu laktacji staje się mniej wartościowy dla dziecka. Dojrzałe mleko ludzkie nawet w bardzo późnym okresie laktacji jest źródłem cennego białka specyficznego gatunkowo oraz licznych żywych składników komórkowych i funkcjonalnych działających prozdrowotnie na dziecko, w wielu aspektach jego zdrowia. Pokarm mamy przez cały okres laktacji stanowi tzw. żywność funkcjonalną czyli taką, która wywiera korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy.
Dziękuję, że przeczytałaś/eś mój artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiedzą o zdrowiu, zapraszam do mojego bloga ponownie.
Przeczytaj też w jakich schorzeniach matki nie trzeba odstawiać dziecka od piersi
Źródło
1. CDC-breastfeeding - how long
2. Breastfeeding and the use of Human Milk. Section on Brestfeeding. Pediatrics 2012, 129, c827
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów