">     Poznaj stany, które nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią                                                                                                                                 

Kiedy nie trzeba odstawiać dziecka od piersi, choć są tacy, którzy to zalecają

Stany nie będące przeciwwskazaniem do karmienia piersią

 

Jest bardzo niewiele sytuacji, które są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. O medycznych przeciwwskazaniach do karmienia piersią możesz przeczyta tutaj. Większość tworzymy sami, choć nie mają one nic wspólnego z wiedzą naukową i prawdziwymi przeciwwskazaniami do karmienia piersią.

 

A zatem można karmić i nie ma potrzeby odstawiania dziecka od piersi w następujących stanach:

  • W czasie  przedłużonej żółtaczki, konfliktu serologicznego, wcześniactwa.

  • Gdy matka dziecka otrzymuje większość antybiotyków w standardowych dawkach stosowanych w najczęściej występujących zakażeniach.

  • W czasie podwyższonej temperatury u matki. Nie ma takiej wartości temperatury, która jest wskazaniem do odstawienia dziecka od piersi.  To czy matka może karmić piersią w czasie najczęstszych infekcji górnych dróg oddechowych zależy od stanu i samopoczucia matki. Jeśli stan matki pozwala karmić, dziecko może być karmione również w czasie gorączki u matki.

  • W czasie infekcji wirusowych i bakteryjnych powszechnie występujących. Istnieje bowiem obawa, że chora matka może zarazić dziecko. Tymczasem chora matka produkuje w pokarmie zwiększoną ilość przeciwciał przeciwko patogenom, które spowodowały u niej infekcje. Tym samym przeciwciała te chronią dziecko przed zakażeniem. A zatem dziecko karmione piersią ma mniejsze ryzyko zachorowania w stosunku do dziecka nie karmionego piersią. Jest bardzo niewiele zakażeń, które są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Takimi infekcjami mogą być posocznice i aktywna gruźlica u matki.

  • Zapalenie piersi też nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Natomiast odstawienie dziecka od piersi ze stanem zapalnym zwiększa ryzyko ropnia piersi.

  • Płaskie, wklęsłe brodawki oraz poranione brodawki. Płaskie i wklęsłe brodawki nie są przeciwwskazaniem, większości bowiem dzieci nie przeszkadza kształt brodawek ponieważ ssą one brodawki wraz z przylegającą do brodawki otoczką. Istnieje również możliwość korygowania kształtu brodawki poprzez odpowiednie wkładki na brodawki.

  • Nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią poddawanie się standardowym badaniom obrazowym jak badanie ultrasonograficzne, badanie radiologiczne a nawet rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, jeśli w czasie tych badań nie używa się preparatów izotopowych.

  • Za małe piersi – nie ma rozmiaru piersi, którymi nie można wykarmić dziecka. Nawet najmniejsze piersi są w stanie wyprodukować odpowiednią dla dziecka objętość mleka.

  • Kolejna ciąża przebiegająca fizjologicznie też nie musi być powodem do odstawiania dziecka od piersi. Decyzję odnośnie kontynuacji karmienia piersią należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym ciążę.

  •  Większość leków nie jest przeciwwskazana w czasie karmienia piersią. I dlatego nie należy cierpieć w przypadku np. bólu głowy, spokojnie matka karmiąca piersią może sobie doraźnie ulżyć w bólu stosując np. paracetamol czy ibuprofen.

  • Palenie papierosów. Wskazane by matka karmiąca piersią przestała palić papierosy. Jeśli jednak nie chce tego robić to mniejszym złem jest karmienie  piersią mimo palenia papierosów niż zaprzestanie karmienia piersią.

  • Implanty piersi nie są p/wskazaniem do karmienia piersią. Implant umieszczony jest pod mięśniami klatki piersiowej a nie w samym gruczole. Dlatego jesli matka posiadająca implanty chce karmić piersią, może to robić.

  • Antykoncepcja hormonalna również nie jest p/wskazaniem do karmienia piersią. Warto jednak pamiętać, że hormonalne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć laktację. Dlatego w czasie karmienia piersią należy stosować możliwie najmniejsze dawki środków antykoncepcyjnych.

  • Przebyty nowotwór piersi przy zachowanej piersi nie jest p/wskazaniem do karmienia piersią. Karmienie piersią nie zwiększa ryzyka wznowy nowotworu.

 

 

Przeczytaj też

Palenie papierosów a karmienie piersią

Czy kobieta karmiąca piersią może wypić drinka

Mam katar, kaszel, gorączkę. Boli mnie gardło. Karmię piersią. Czy mogę stosować jakieś leki

 

Jak widać większość powszechnie występujących stanów u matki i dziecka często uważanych za przeciwwskazanie, tym przeciwwskazaniem nie jest. A zatem przy ustalaniu przeciwwskazań do karmienia piersią trzymajmy się faktów.

 

Dziękuję, że przeczytałaś/eś mój artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiedzą o zdrowiu, zapraszam do mojego bloga ponownie.



 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

08 marca 2024