Jest bardzo niewiele sytuacji, które są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Większość tworzymy sami, choć nie mają one nic wspólnego z wiedzą naukową i prawdziwymi przeciwwskazaniami do karmienia piersią.
A zatem nie ma potrzeby odstawiania dziecka od piersi:
W czasie przedłużonej żółtaczki, konfliktu serologicznego, wcześniactwa.
Gdy matka dziecka otrzymuje większość antybiotyków stosowanych w najczęściej występujących zakażeniach.
W czasie podwyższonej temperatury. Nie ma takiej wartości temperatury, która jest wskazaniem do odstawienia dziecka od piersi. Jeśli stan matki pozwala karmić, dziecko może być karmione również w czasie gorączki.
W czasie infekcji wirusowych i bakteryjnych powszechnie występujących. Istnieje bowiem obawa, że chora matka może zainfekować dziecko. Tymczasem chora matka produkuje w pokarmie zwiększoną ilość przeciwciał przeciwko patogenom, które spowodowały u niej infekcje, tym samym przeciwciała te chronią dziecko przed zakażeniem. A zatem dziecko karmione piersią ma mniejsze ryzyko zachorowania od dziecka nie karmionego piersią. Jest bardzo niewiele infekcji, które są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Takimi infekcjami mogą być posocznice i aktywna gruźlica u matki.
Zapalenie piersi też nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Natomiast odstawienie dziecka od piersi ze stanem zapalnym zwiększa ryzyko ropnia piersi.
Płaskie, wklęsłe brodawki oraz poranione brodawki. Płaskie i wklęsłe brodawki nie są przeciwwskazaniem, większości bowiem dzieci nie przeszkadza kształt brodawek ponieważ ssą one brodawki wraz z przylegającą do brodawki otoczką. Istnieje również możliwość korygowania kształtu brodawki poprzez odpowiednie wkładki na brodawki.
Nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią poddawanie się standardowym badaniom obrazowym jak badanie ultrasonograficzne, rentgen a nawet rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, jeśli w czasie tych badań nie używa się preparatów izotopowych.
Za małe piersi – nie ma rozmiaru piersi, którymi nie można wykarmić dziecka. Nawet najmniejsze piersi są w stanie wyprodukować odpowiednią dla dziecka objętość mleka.
Kolejna ciąża przebiegająca fizjologicznie też nie musi być powodem do odstawiania dziecka od piersi. Decyzję odnośnie kontynuacji karmienia piersią należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym ciążę.
10. Większość leków nie jest przeciwwskazana w czasie karmienia piersią. I dlatego nie należy cierpieć w przypadku np. bólu głowy, spokojnie matka karmiąca piersią może sobie doraźnie ulżyć w bólu stosując np. paracetamol czy ibuprofen.
Jak widać większość powszechnie występujących stanów u matki i dziecka często uważanych za przeciwwskazanie, tym przeciwwskazaniem nie jest. A zatem przy ustalaniu przeciwwskazań do karmienia piersią trzymajmy się faktów.
Dziękuję, że przeczytałaś/eś mój artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiedzą o zdrowiu, zapraszam do mojego bloga ponownie.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Specjalizacje
- Pediatra
- Neonatolog
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów