Pomiar masy ciała to jedna z częściej wykonywanych procedur w okresie niemowlęcym. Na podstawie tego pomiaru podejmuje się wiele różnych decyzji. Niestety bardzo często decyzje te podejmuje się na podstawie nieprawidłowo dokonywanych pomiarów. Rodzice często otrzymują zalecenie dokarmiania na podstawie błędnego pomiaru masy ciała dziecka.
1. Pomiaru masy ciała należy dokonywać zawsze na wadze niemowlęcej. Ważenie dziecka na wadze łazienkowej razem z rodzicem, potem ważenie samego rodzica i wyliczanie masy ciała samego dziecka nie powinno mieć miejsca, ponieważ obarczone jest dużym błędem pomiaru.
2. Niemowlę powinno być ważone ciągle na tej samej wadze. Chociaż w teorii wagi powinny być odpowiednio skalibrowane i powinny dokonywać właściwych pomiarów, to jednak życie pisze różne scenariusze a wagi mogą się mylić i pokazywać różne wartości przy ważeniu tego samego dziecka w krótkim odstępie czasu. Badania pokazują, że różnice w pomiarze na dwóch różnych wagach niemowlęcych mogą sięgać nawet 13%.
3. Ważymy dziecko na wadze ustawionej na stabilnym podłożu, wytarowanej, po wcześniejszym położeniu na wadze pieluszki. Pamiętajmy by nie kłaść dziecka nagiego na wadze bez pieluszki, ponieważ kontakt nagiego ciała niemowlęcia z zimną wagą nie należy do przyjemności.
4. Niemowlę ważymy zawsze nago, bez ubranek i pieluszki.
5. Pomiarów dokonujemy zawsze o tej samej porze dnia, np. rano przed karmieniem.
1. Po powrocie ze szpitala niemowlę powinno być ważone co najmniej 2-3 razy w czasie wizyt położnej środowiskowej, aby skontrolować czy proces karmienia piersią dziecka zachodzi prawidłowo i czy dziecko zaczęło prawidłowo przybierać.
2. NIE WAŻYMY DZIECKA PRZED I PO KARMIENIU. Takim postępowaniem wcale nie ustalimy ile dziecko zjadło. Takie postępowanie tylko frustruje matki, jeśli na podstawie dokonywanych pomiarów dojdziemy do wniosku, że dziecko za mało wysysa mleka z piersi. Pamiętajmy waga niemowlęca nie jest wagą laboratoryjną i jej dokładność nie pozwala prawidłowo określić objętości zjadanego pokarmu. By o tym się przekonać, wystarczy kilkakrotnie położyć dziecko na wadze a następnie podnieść je z wagi, po czym znowu położyć i podnieść. Z dużym prawdopodobieństwem waga każdorazowo wskaże inną wartość, choć dziecko pomiędzy tymi pomiarami w ogóle nie było karmione. Ja nigdy swoim pacjentkom nie zalecam testu wagowego przed i po karmieniu. W mojej ocenie ( i nie tylko w mojej), test ten jest niewiarygodny i tylko niepotrzebnie powoduje frustracje u rodziców, w szczególności u mam.
3. Jeśli istnieją wskazania do częstszych pomiarów masy ciała, niż rutynowo w trakcie wizyt szczepiennych, niemowlęta nie powinny być ważone kilka razy dziennie, ani nawet codziennie. Uważa się, że dopiero odstęp 5-7 dni pomiędzy kolejnymi pomiarami daje rzetelną informację na temat przyborów masy ciała.
Czego nie robić
1. Nie ważyć dziecka przed i po jedzeniu.
2. Nie ważyć dziecka codziennie, ani kilka razy dziennie.
Przeczytaj też Wskaźniki skutecznego karmienia piersią
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów