">     Jak wprowadzić mięso i ryby do diety niemowlęcia                                                                                                                                     

Jak wprowadzić mięso i ryby do diety niemowlęcia

1. Mięso i ryby w diecie niemowlęcia

 

W 2021 roku został wprowadzony nowy schemat żywienia. W większości jest powtórzeniem wytycznych z 2016 roku. Nowością jest m.in. rekomendacja by po 12 mż. dążyć do nie podawania jedzenia dzieciom w nocy, również piersi, z powodu zwiększonego ryzyka próchnicy w przypadku kontaktu zębów dziecka po 12 mż z jakimkolwiek pokarmem, w tym z mlekiem matki. W schemacie swoje miejsce zajęło równiez mięso i zalecenia dotyczące jego wprowadzania do diety niemowlęia. 

  • Mięso - ze względu na wartość odżywczą mięso powinno być wprowadzone we wczesnym etapie rozszerzania diety. Do diety niemowląt można wprowadzać kurczaka, kaczkę, gęsinę, indyka, wołowinę, królika, jagnięcinę. Nie ma ustalonej naukowo kolejności wprowadzania mięs do diety niemowlęcia. Niemowlętom i dzieciom do 3. roku życia nie zaleca sie podawania podrobów i przetworzonego mięsa  takiego jak kiełbasy, wędzonek, konserw, parówek i innych wyrobów garmażeryjnych. A zatem parówki tak chętnie wybierane przez rodziców nie powinny być podawane dzieciom do 3 roku życia. Odpowiednie mięso może trafić do diety niemowlęcia już od 5 miesiąca życia, jeśli rodzice zdecydują się rozszerzać diete po 4 mż. . 

  • Ryby - niemowlętom można podawać ryby tłuste. Do tej grupy ryb należą: śledź atlantycki, łosoś norweski hodowlany, szprot, sardynki, pstrąg hodowlany, flądra, dorsz, makrela atlantycka i morszczuk. Niemowlętom nie należy podawać ryb drapieżnych, takich jak miecznik, rekin, makrela królewska, tuńczyk oraz płytecznik. Niemowlętom nie należy też podawać ryby maślanej i pangi. Ryby należy podawać w małych porcjach, nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, obserwując reakcję organizmu dziecka. W przypadku niewystarczającego spożycia ryb wskazana byłaby suplementacja DHA. Ryby podajemy niemowlętom po  6 mż. 

 

Przeczytaj też Już jest ... Nowy schemat żywienia niemowląt 2021  - Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

24 kwietnia 2021