">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

    Jak wprowadzić mięso i ryby do diety niemowlęcia                                                                                                                            

© 2017 created with webwavecms.com

1. Mięso i ryby w diecie niemowlęcia

 

W 2021 roku został wprowadzony nowy schemat żywienia. W większości jest powtórzeniem wytycznych z 2016 roku. Nowością jest m.in. rekomendacja by po 12 mż. dążyć do nie podawania jedzenia dzieciom w nocy, również piersi, z powodu zwiększonego ryzyka próchnicy w przypadku kontaktu zębów dziecka po 12 mż z jakimkolwiek pokarmem, w tym z mlekiem matki. W schemacie swoje miejsce zajęło równiez mięso i zalecenia dotyczące jego wprowadzania do diety niemowlęia. 

  • Mięso - ze względu na wartość odżywczą mięso powinno być wprowadzone we wczesnym etapie rozszerzania diety. Do diety niemowląt można wprowadzać kurczaka, kaczkę, gęsinę, indyka, wołowinę, królika, jagnięcinę. Nie ma ustalonej naukowo kolejności wprowadzania mięs do diety niemowlęcia. Niemowlętom i dzieciom do 3. roku życia nie zaleca sie podawania podrobów i przetworzonego mięsa  takiego jak kiełbasy, wędzonek, konserw, parówek i innych wyrobów garmażeryjnych. A zatem parówki tak chętnie wybierane przez rodziców nie powinny być podawane dzieciom do 3 roku życia. Odpowiednie mięso może trafić do diety niemowlęcia już od 5 miesiąca życia, jeśli rodzice zdecydują się rozszerzać diete po 4 mż. . 

  • Ryby - niemowlętom można podawać ryby tłuste. Do tej grupy ryb należą: śledź atlantycki, łosoś norweski hodowlany, szprot, sardynki, pstrąg hodowlany, flądra, dorsz, makrela atlantycka i morszczuk. Niemowlętom nie należy podawać ryb drapieżnych, takich jak miecznik, rekin, makrela królewska, tuńczyk oraz płytecznik. Niemowlętom nie należy też podawać ryby maślanej i pangi. Ryby należy podawać w małych porcjach, nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, obserwując reakcję organizmu dziecka. W przypadku niewystarczającego spożycia ryb wskazana byłaby suplementacja DHA. Ryby podajemy niemowlętom po  6 mż. 

 

Przeczytaj też Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

Jak wprowadzić mięso i ryby do diety niemowlęcia

24 kwietnia 2021