"> Jak wychować inteligentne dziecko                                                                                                                                      

Jak wychować inteligentne dziecko

Każdy Rodzic chce mieć nie tylko szczęśliwe i zdrowe dziecko ale również chce by to dziecko było inteligentne. Coraz więcej badań nad wczesnym rozwojem mózgu pokazuje, że są pewne praktyki, które można zastosować od wczesnych lat dziecka, aby  wychowywać dziecko, które jest ciekawe świata i jest gotowe do jego poznawania. Aby wychować inteligentne dziecko stosuj szereg zasad w codziennym życiu od pierwszych dni życia 

 

1. Czytaj dziecku i z dzieckiem. 

Amerykańska Akademia Pediatrii  (AAP) zaleca  aby jak najwcześniej zacząć budować umiejętności językowe u dziecka, umiejętności czytania i pisania oraz umiejętności społeczno-emocjonalne, które trwają przez całe życie. Wg AAP nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć czytać z dzieckiem. Badania wskazują, że czytanie dziecku zwiększa aktywność w tych częściach mózgu, które tworzą elementy składowe języka, umiejętności czytania i pisania oraz wyobraźni.

 

2. RYMUJ, baw się, rozmawiaj, śpiewaj i przytulaj dziecko często w ciągu dnia

AAP zachęca rodziców do korzystania z zabawy, aby pomóc w rozwoju dziecka, począwszy od urodzenia. Baw się z dzieckiem, poświęcaj mu czas, rozmawiaj z nim, przytulaj go. Nie pozostawiaj samego dziecka przez wiele godzin przed telewizorem z włączonymi bajkami. Poświęć trochę czasu na wizytę w muzeum dla dzieci, zoo, parku zabaw  lub lokalnej bibliotece i ciesz się czasem wspólnie spędzonym z dzieckiem. Po dniu pełnym przygód porozmawiaj  z dzieckiem o spędzonym wspólnie dniu. Nowe bodźce i doświadczenia to świetny sposób na rozwijanie się dziecka. Jeśli nie możesz wyjść z dzieckiem na spacer, możesz wykorzystać internet do wirtualnych wycieczek poszerzających wiedzę i doświadczenie dziecka. 

 

3. Zbuduj rutyny dotyczące posiłków, zabawy i snu 

Dzięki rutynowemu zachowaniu w określonych sytuacjach dziecko wie czego od niego oczekujesz i jak ma postępować. Na przykład mycie zębów, czytanie książki i położenie się do łóżka to świetna metoda na uporządkowanie nocnej rutyny Twojego dziecka. Badania wskazują, że istnieje korelacja między liczbą godzin snu a sferą poznawczą dziecka. Dzieci, które się wysypiają otrzymują lepsze oceny w szkole. Wspólnie zjedzony posiłek przy zgaszonym telewizorze, smartfonie i tablecie to również wspaniała rutyna dnia codziennego. 

 

Przeczytaj też: Ile snu potrzebuje Twoje dziecko

 

4. Nagradzaj codzienne sukcesy

Zawsze, gdy Twoje dziecko robi coś dobrego pochwal go. Pochwała od Rodziców jest wielką nagrodą dla dziecka. Chwaląc dziecko za dobre uczynki zachęcasz go do właściwego zachowania. Umiejętności właściwych zachowań społecznych są bardzo ważne dla osiągania określonych wyników w szkole i poza szkołą. 

 

5. Rozwijaj RELACJE, które są opiekuńcze, pełne szacunku i spójne

Silna relacja rodzic-dziecko pomaga chronić dziecko przed trwałymi skutkami niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa oraz traumatycznych sytuacji, które mogą zmniejszyć szanse dziecka na dobre wyniki w szkole

 pamiętaj, by nauczyć prawidłowych relacji międzyludzkich  dziecko, Twoje relacje z partnerem muszą być prawiłdowe. 

 

6. Pozwól dziecku popełniać błędy

Nie wyręczaj dziecka w każdej trudniejszej dla niego sytuacji. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko ma z czymś trudności, nie wyręczaj go każdorazowo i nie rób za niego wszystkiego z czym Twoje dziecko ma problemy. Jeśli zawsze będziesz rozwiązywać problemy dziecka, dziecko nigdy nie nauczy się samodzielnie radzić sobie z trudnościami. Popełnianie błędów to najlepszy sposób na stanie się mądrym. Dzieci uczą się na błędach. I ta nauka przyniesie sukcesy w późniejszym wieku. 

 

7. Zachęcaj dziecko do ruchu

Zachęcaj jak najczęściej dziecko do ruchu. Ruch poprawia pamięć i zdolności poznawcze. Pomóż mu znaleźć takie zajęcia pozalekcyjne, które promują ruch. 

 

8. Zjedzcie razem posiłek

Badania wykazują, że dzieci, które regularnie spożywają posiłki z rodzicami mają lepsze umiejętności komunikacyjne i lepszą samoocenę. Dzieci te mają również bardziej zbilansowaną dietę co może przełożyć się na wychowanie mądrzejszego dziecka. Wygospodaruj taki czas w ciągu dnia lub tygodnia, byś mógł jeść posiłki w towarzystwie własnego dziecka. 

 

9. Ustal zakres obowiązków domowych dla dziecka

Badania wykazały, że dzieci, które od najmłodszych lat miały ustalony stosowny do wieku zakres obowiązków domowych, miały lepsze relacje międzyludzkie i lepszą inteligencję. Obowiązki domowe zapewniają dziecku poczucie odpowiedzialności, więzi i celu. Poprzez obowiązki domowe dzieci uczą się odpowiedzialności i zdobywają doświadczenie praktyczne w radzeniu sobie w różnych trudnych sytuacjach. 

 

9. Ćwicz mózg swojego dziecka

Daj dziecku puzzle, klocki lego, zagraj z nim w warcaby lub inną grę. Starsze dzieci zachęcaj do rozwiązywania różnych ćwiczeń logicznych. To świetne sposoby na ćwiczenie mózgu u przyszłego geniusza.

 




Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga


 


 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

20 lutego 2024