">     Jak zachęcić wybredne dziecko do jedzenia - radzi pediatra                                                                                                                                

Jak zachęcić wybredne dziecko do jedzenia - radzi pediatra

 

Niechęć do jedzenia wielu produktów przez małe dzieci to często jedynie pewien etap w rozwoju malucha. W okresie niemowlęcym większość dzieci z chęcią zjada oferowane nowe produkty. Jednak po ukończeniu roku zarówno tempo wzrostu jak i apetyt zwalniają. Małe dzieci często zaczynają pokazywać swoje preferencje żywieniowe. Dziecko często ma 2-3 potrawy, które może jeść codziennie. Równocześnie odmawia zjedzenia potraw, które jako niemowlę chętnie jadło. Wiele dzieci nie chce nawet spróbować nowych potraw.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia nowych potraw. Oto kilka wskazówek.

1. Unikaj w czasie jedzenia oglądania telewizora i telefonów komórkowych.

Posiłek to czas dla rodziny. Atmosfera w czasie posiłku musi być miła. Podaj ten sam posiłek dla całej rodziny. Jeśli Twoje dziecko odmówi zjedzenia tego co podałaś, nie podawaj w to miejsce innego posiłku. Podawanie kolejnych posiłków w miejsce tych odrzuconych przez dziecko tylko zachęca do wybrednego zachowania się w czasie posiłków. Podawaj dziecku zbilansowane posiłki, niezależnie od tego czy dziecko je je, czy też nie, ale do każdego posiłku dodaj składnik, który Twoje dziecko lubi. Ważne by dziecko jadło to co pozostali członkowie rodziny. Nic tak nie zachęca do jedzenia jak inni jedzący z apetytem dany posiłek, wszak dzieci naśladują swoich rodziców i starsze rodzeństwo.

2. Unikaj zmuszania dziecka do jedzenia.

Najczęstszą przyczyną dla której dziecko odmawia jedzenia jest fakt, iż dziecko nie jest głodne. Jeśli Twoje dziecko odmówiło zjedzenia posiłku, zaakceptuj to. Dziecko musi nauczyć się odczuwania głodu i reagowania na głód. Jeśli zjadło obfitsze śniadanie, może już przez większą część dnia unikać jedzenia. Twoim obowiązkiem jest zapewnienie dziecku posiłku. Pozwól dziecku zdecydować czy zje ten posiłek. Karmienie dzieci na siłę, zmuszanie ich do zjedzenia posiłku, karanie za niezjedzony posiłek może tylko u dziecka utrwalić niechęć do jedzenia. Pamiętaj dziecko głodne będzie zjadało dużo chętniej niż dziecko permanentnie przekarmiane. Również karmienie częste małymi porcjami powoduje, że dziecko nie ma możliwości zgłodnieć. Jest ciągle najedzone podawanymi po odrobinie posiłkami. A najlepszą przyprawą jest przecież głód. Wprowadź w swoim domu zasadę, że o tym co dziecko je decyduje rodzic (nie dziecko), a o tym ile dziecko zje, decyduje samo dziecko. Jeśli dziecko zdecydowało, że nie będzie jadło więcej (albo w ogóle) to najważniejsze jest by rodzic to zaakceptował i nie proponował dziecku innego posiłku. I może się zdarzyć, że w wyniku takiego podziału ról dziecko będzie głodne. Ale dzięki temu uczy się uczucia głodu i sytości. A co najważniejsze uczy się, że odmowa zjedzenia posiłku oznacza uczucie głodu. Zjedzenie posiłku oznacza uczucie sytości.

3. Nie przekupuj dziecka smakołykami by zjadło zasadniczy posiłek.

Nie podawaj żadnych smakołyków w zamian za zjedzenie zasadniczego posiłku. Podawanie smakołyków przed posiłkami może utrwalić niechęć do posiłków zasadniczych, które staną się nieprzyjemnym obowiązkiem.

4. Wielokrotnie proponuj dziecku niechciany posiłek.

Tylko dlatego, że dziecko odmówiło raz czy dwa razy zjedzenie danego posiłku, nie znaczy, że masz go wykreślić z menu dziecka. Nie poddawaj się. Oferuj dany posiłek wielokrotnie. Czasami dopiero po kilkunastu razach kubki smakowe dziecka zaakceptują dany smak. Oferuj dziecku nowe pokarmy i takie, których zjedzenia wcześniej odmówiło. Ograniczenie przekąsek i pojawienie się głodu u dziecka zachęci je do próbowania nowych pokarmów i tych, których zjedzenia wcześniej odmówiło.

5. Oferuj dziecku różnorodne pokarmy, warzywa, owoce.

Pokarmy wysokobiałkowe jak mięso czy pozbawione ości ryby podawaj dziecku co najmniej dwa razy w tygodniu. Podawaj posiłki o różnej konsystencji i smaku. Dodawaj różne zioła by zmienić smak posiłków. Największym błędem jest przygotowywanie monotonnych posiłków o podobnym smaku jeśli nawet te posiłki zbilansowane. Unikaj rutyny polegającej na podawaniu zawsze tego samego posiłku o określonej porze dnia np. zawsze kaszka na mleku na drugie śniadanie i kolację. Nową żywność proponuj w małych ilościach. Jeśli dziecko nie zaakceptowało nowego smaku, odczekaj co najmniej 1-2 tygodnie przed ponownym zaoferowaniem tego produktu.

6. Spraw aby jedzenie było kolorowe i zabawne.

Małe dzieci preferują kolorowe posiłki ułożone w zabawne kształty. Pokrój posiłki na małe porcje wielkości kęsa. Większymi kawałkami dziecko może się zadławić.

7. Zaangażuj dziecko w planowanie posiłków.

Pozwól mu wybrać warzywa lub owoce do posiłku podczas wizyt w sklepie czy na bazarze. Czytaj z dzieckiem książeczki kucharskie dla dzieci. Pozwól dziecku wybrać co będzie na obiad lub inny posiłek.

8. Angażuj dziecko w gotowanie.

Pozwól mu pod ścisłym nadzorem wymieszać produkty, policzyć poszczególne składniki do posiłku, zerwać gałązki ziół z doniczek na parapecie czy pęczka ziół zakupionego w sklepie. pozwól dziecku nałożyć sobie na talerz swój posiłek.

9. Zwiększaj liczbę posiłków podawanych dziecku.

Gdy dziecko zaakceptuje jakiś rodzaj posiłku, proponuj mu inne przypominające wyglądem, konsystencją i smakiem do tego już zaakceptowanego. Takie postępowanie ma na celu zwiększyć różnorodność tego co je Twoje dziecko. Jeśli np. Twoje dziecko zaakceptowało smak dyni, spróbuj podać mu bataty.

10. Posiłki dobieraj w pary.

Spróbuj podawać potrawy lub smaki, których małe dzieci z reguły nie akceptują (kwaśne i gorzkie) z takimi, które jedzą chętnie (słodkie i słone). Np. połącz brokuła (smak gorzki) z tartym żółtym serem (smak słony).

11. Nie oczekuj, że dziecko będzie mądrzejsze od dorosłych.

Jeśli w domu w zasięgu ręki dziecka i jego rodziców są liczne przekąski i dziecko często sięga po nie, wiadomym jest, że nie będzie chciało jeść posiłków zasadniczych. Jeśli sam często sięgasz po paluszki lub inne przekąski, nie oczekuj, że dziecko pokornie będzie czekało na zupę kalafiorową patrząc się jak Ty jesz 15. już paluszka. Pochowaj wszelkie przekąski, pozwól dziecku zgłodnieć. Dziecko powinno siadać głodne do posiłku zasadniczego, jeśli chcesz by go zjadło.

Pamiętaj

Wybrzydzanie przy jedzeniu to z reguły jedynie etap w rozwoju dziecka. Od Ciebie Mamo i Twoich zachowań zależy czy pozostanie ono jedynie etapem rozwojowym czy na stałe zamieszka w Twoim domu.

Przeczytaj też 

Moje dziecko chce pić tylko mleko. Odmawia przyjmowania posiłków stałych.  Jak to zmienić

Rozszerzanie diety niemowlęcia - jak to zrobić dobrze

 

 

Źródło

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/toddler/nutrition/Pages/Picky-Eaters.aspx

 



 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

16 stycznia 2021