Około 6 mż dziecko zaczyna wykazywać gotowość do rozpoczęcia przygody z pokarmami stałymi.
Co świadczy o gotowości dziecka to rozszerzania diety.
1. Dziecko powinno umieć siedzieć stabilnie z podparciem.
2. W pozycji siedzącej z podparciem powinno stabilnie trzymać głowę.
3. Nie powinno wypychać językiem posiłków i łyżeczki.
4. Powinno umieć pobrać jedzenie z łyżeczki.
5. Dziecko powinno wykazywać zainteresowanie jedzeniem, próbować chwytać jedzenie i wkładać je do buzi. Powinno próbować przeżuwać jedzenie.
Po osiągnięciu dojrzałości do jedzenia pokarmów stałych należy zacząć wprowadzać do diety dziecka żywność uzupełniającą. Mleko, choć nadal główny składnik diety dziecka, przestaje zaspokajać wszystkie potrzeby szybko rosnącego niemowlęcia. Kończą się zapasy żelaza w organizmie dziecka, zwiększa się zapotrzebowanie na cynk. Zbyt długa kontynuacja wyłącznego karmienia piersią po 6 mż może doprowadzić do niedoborów pokarmowych.
Większość niemowląt po osiągnięciu odpowiedniej dojrzałości z chęcią zaczyna sięgać po nowe pokarmy. Istnieje jednak pewna grupa niemowląt,które pomimo odpowiedniej dojrzałości metrykalnej do rozpoczęcia rozszerzania diety, konsekwentnie odmawia próbowania nowych pokarmów. Jak sobie poradzić z takimi niemowlętami, które w literaturze anglojęzycznej określamy mianem difficult eaters.
Jedzenie pokarmów innych niż mleko to nowa umiejętność nabywana przez różne dzieci w różnym tempie. Wielokrotnie proponuj dziecku pokarmy, nie zrażaj się jeśli już kilka razy dziecko odmówiło Ci popróbowania jedzenia. Badania pokazują, że najskuteczniejsze w zachęcaniu niemowląt do próbowania pokarmu jest wielokrotne proponowanie danego pokarmu. Nie proponuj jednak niechcianego posiłku codziennie, tylko co kilka dni oferuj dziecku wcześniej niechciany posiłek. Niemowlęta, zwłaszcza w pierwszym okresie rozszerzania diety, powinny dostawać posiłki stałe po karmieniu piersią, natomiast niemowlęta starsze a zwłaszcza dzieci po 12 mż powinny otrzymywać posiłki przed piersią. Mleko ludzkie jest wysokokaloryczne i choć w drugim półroczu przestaje już zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka, to jednak skutecznie tłumi głód. A głód jest nieodzowny by dziecko nie akceptujące niczego poza piersią, chciało spróbować nowe pokarmy.
Na początku dziecko może tylko próbować. Ilości zjadane przez dziecko mogą być bardzo małe. Pamiętaj, że Ty jako rodzic decydujesz co i kiedy oraz w jakiej postaci zje dziecko. Dziecko natomiast decyduje czy zje i ile zje. Pamietaj też, że dzieci, zwłaszcza po 12 mż, które konsekwentnie odmawiają jedzenia nowych posiłków, powinny mieć szanse zgłodnieć przed posiłkiem. Jeśli dziecko jest karmione piersią, czasami nawet kilkadziesiąt razy dziennie, praktycznie nigdy nie jest głodne. Tymczasem najlepszą przyprawą świata jest głód. Pozwól swojemu dziecku (po 12 mż) zgłodnieć przed posiłkiem złożonym z pokarmu stałego, jeśli konsekwentnie odmawia innych posiłków niż pierś. .
Chwal dziecko za każdy kęs i zainteresowanie stałym pokarmem.
Uzbrój się w cierpliwość. Będzie Ci potrzeba morze cierpliwości w przypadku dziecka, które nie akceptuje pokarmów stałych. Oferuj wielokrotnie potrawy, również te których dziecko dotychczas nie chciało jeść. Czasami dziecko zaakceptuje jakiś smak dopiero po kilkunastu a nawet kilkudziesięciu próbach.
Nie zmuszaj dziecka na siłę do jedzenia. Reaguj jeśli dziecko pokazuje, że jest głodne ale również wtedy gdy jest już najedzone. Nie oferuj dziecku jedzenia gdy nie jest głodne. Jeśli zmuszasz dziecko do jedzenia, jedzenie zaczyna dziecku kojarzyć się jako negatywne doświadczenie. Ile razy jako dzieci usłyszeliśmy "jeszcze dwa kęsy surówki i możesz jeść deser". Taka presja powoduje, że słodki deser staje się cenny, a warzywo w postaci surówki jest mało wartościowe.
Nie traktuj jedzenia, zwłaszcza przekąsek, jako nagrody. Nie traktuj piersi jako smoczka uspokajacza. Pierś służy do karmienia a nie do zapychania buzi płaczącego z innego powodu niż głód, dziecka.
Pozwól dziecku trzymać samodzielnie jedzenie, brać je do rączki, trzymać łyżkę.Zachęcaj dziecko do samodzielnego jedzenia. Pokrój warzywa na kawałki, które dziecko jest w stanie wygodnie złapać do rączki. Kawałki nie mogą być zbyt małe.
Nie denerwuj się gdy dziecko w czasie jedzenia pobrudzi siebie, Ciebie lub podłogę.
Ogranicz do minimum wszystko co rozprasza uwagę dziecka. Wyłącz telewizor, schowaj tablet i telefon.
Jedz razem z dzieckiem tak często, jak tylko możesz. Przygotuj dla siebie posiłki, które możesz podać dziecku. Dziel się z dzieckiem jedzeniem ze swojego talerza. Dziecko uczy się przez naśladownictwo.
Nie podawaj przekąsek między posiłkami, zwłaszcza wysokokalorycznych, słodkich.
Przykłady zdrowych przekąsek:
miękkie gotowane warzywa jak brokuły, kalafior, cukinia, pasternak, bataty,
awokado,
plasterki owoców takich, jak jabłko (w razie potrzeby upieczone lub ugotowane na parze), banan, brzoskwinia, dojrzała gruszka,
paski z mięsa bez kości np kurczak, cielęcina, jagnięcina,
jajka ugotowane na twardo,
małe kostki sera.
Daj dziecku dużo czasu na jedzenie. Pośpiech i związane z nim zmuszanie dziecka do jedzenia może przyczynić się do powstania problemów z karmieniem.
Od samego początku oferuj dziecku warzywa, które nie są słodkie jak brokuł, kalafior czy szpinak.
Nie skupiaj się nad tym co dziecko zjadło dzisiaj. Ważne co zjadło przez ostatni tydzień. Będą dni, kiedy dziecko będzie jadło chętniej. Ale nastaw się na to, że będą i takie, kiedy dziecko będzie konsekwentnie odmawiało jedzenia stałego jedzenia.
Spożywajcie posiłki razem z dzieckiem o stałych porach dnia. To pozwoli się dziecko zorientować łatwiej kiedy jest pora posiłku.
Podawaj dziecku posiłki o różnej konsystencji, wyglądzie i smaku. Różnorodność to podstawa. Najbardziej zniechęca dziecko do jedzenia monotonia. Udzielam często porad żywieniowych rodzicom dzieci, które przez ostatni miesiąc ciągle jadły tą samą zupę. Bogatą w składniki, często zrobioną z wielu produktów, ale codziennie tych samych i o jednym smaku. I mamy tych dzieci dziwią się dlaczego dziecko nagle zaczęło odmawiać jedzenia ciągle tej samej zupy. Największym zabójcą chęci do jedzenia jest monotonia. Rodzice często wpadają w pułapkę monotonii.Uważają, ze ich dziecko lubi tylko jedno warzywo. Tym warzywem jest np. groszek. I komponują posiłki wyłącznie z użyciem groszku. Dziecko uczy się w ten sposób, że jedzenie jest monotonne. I w końcu dziecko przestaje jeść ten jeden jedyny akceptowany dotychczas groszek. A zatem różnorodność. Ale różnorodność to nie ciągle ta sama zupa, o tym samym smaku ale zrobiona z różnorodnych 12 ciągle tych samych warzyw. Bo choć ta zupa jest bogata w składniki, to jednak jest ona monotonna, bo ciągle o tej samej konsystencji i smaku.
Podawaj dziecku nie tylko żywność dla niemowląt ze słoiczków ale również domowe jedzenie. Słoiczki są wygodne gdy masz mało czasu. Ale z reguły mają tą samą konsystencję. Karmienie wyłącznie słoiczkami spowoduje trudności w przestawieniu dziecka na żywienie domowe. Od początku proponuj dziecku domowe jedzenie ale pozbawione cukru i soli.
Pozwól dziecku wybrać. Skomponuj posiłek tak by dziecko mogło z niego coś wybać. Niech to będą dwa warzywa. Zaakceptuj, że w danym dniu dziecko wybierze z dwóch, tylko jedno warzywo. Ale jeśli dziecko zawsze wybiera makaron i ser, nie podawaj mu makaronu z serem. Zawsze podaj coś co dziecko lubi z czymś czego unika.
Wprowadzaj pokarmy stałe w odpowiednim wieku. Pamiętaj dziecko najchętniej próbuje nowych pokarmów między 4 a 7 mż. Zbyt wczesne lub zbyt późne wprowadzanie pokarmów stałych do diety niemowlęcia może spowodowac niechęć do jedzenia pokarmów stałych.
Jeśli dziecko konsekwentnie unika jedzenia owoców i warzyw, możesz je zachęcić do jedzenia tych produktów podając mu:
jako przekąskę marchewkę, ogórek lub paprykę z humusem,
jako przekąskę możesz podać plasterek jabłka posmarowany masłem orzechowym,
zmieszaj potłuczone warzywa z ryżem, puree ziemniaczanym, sosem mięsnym,
dodawaj warzywa do różnych posiłków np. do twarożku, spaghetti, zapiekanek,
posiekaj śliwki lub brzoskwinię i dodaj je np. do jogurtu lub serka.
Nie komponuj dla wybrednego dziecka oddzielnych posiłków. W ten sposób tylko napędzasz jego wybredność. Jeśli dziecko nie zjadło podanego posiłku, nie podawaj mu za 5 minut zamiennika. Pozwól mu zgłodnieć. Kolejny posiłek podaj gdy dziecko zgłodnieje.
Unikaj soków owocowych w pierwszym roku życia. Słodkie soki skutecznie hamują głód i zmniejszają zapotrzebowanie na pokarmy.
Anemia - skontroluj u dziecka morfologię, ferrytynę, retikulocyty
Skrócone wędzidełko - skonsultuj się z neurologopedą
Nadwrażliwość sensoryczna w obrębie buzi - występuje często u dzieci intubowanych, karmionych przez sondę - skonsultuj się z neurologopedą
Złe samopoczucie po zjedzeniu konkretnego pokarmu (alergia, nietolerancja) - skonsultuj się z pediatrą
Zaparcia - skonsultuj się z pediatrą
Przeczytaj też
Jak zachęcić wybredne dziecko do jedzenia - radzi pediatra
Rozszerzanie diety niemowlęcia - jak to zrobić dobrze
Źródło
1. NHS.uk - fussy eaters
2. Preferencje warzyw i owoców a zachowania żywieniowe dzieci - przegląd literatury i wyników projektu HabEat Preferences of fruits and vegetables and feeding habits of children - review of the literature and HabEat results Anna Harton. STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA 2014, T. 11, 541-547
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów