W sezonie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym często chorujemy. Ponad 90% tych infekcji spowodowana jest różnymi wirusami. Infekcja z reguły zaczyna się od podwyższonej temperatury, drapania w gardle, ogólnie złego samopoczucia, często towarzysza jej bóle kostno-stawowe. Następnie dołącza się wodnisty katar i suchy, często meczący kaszel. Kaszel może być napadowy, jest nieproduktywny (suchy), nasila się wieczorem, często również w nocy oraz po zmianie temperatury i pod wpływem intensywnych zapachów. Rano z reguły jest wilgotny. Infekcje wirusowe nie wymagają zastosowania antybiotyków. Wystarczy leczenie objawów oparte głównie o leki przeciwgorączkowe.
Najszybciej ustępuje ból gardła i podwyższona temperatura. Dłużej utrzymuje się katar, który w miarę trwania infekcji gęstnieje. Najdłużej utrzymuje się kaszel i często jest on przyczyną zasięgania porady lekarskiej. Lekarz badający taką osobę najczęściej stwierdza tylko zaczerwienione gardło, nie stwierdza natomiast żadnych nieprawidłowych zmian osłuchowych. Skąd zatem ten utrzymujący się uporczywy kaszel.
Wirusy wnikają do komórek nabłonka oddechowego, uszkadzają go i powodują jego złuszczenie podobne do tego jakie występuje w skórze po nadmiernej ekspozycji na słońce. Dodatkowo w obrębie nabłonka układu oddechowego rozwija się stan zapalny. Zarówno toczący się stan zapalny jak i uszkodzenie nabłonka układu oddechowego powoduje nadreaktywność oskrzeli. Oskrzela reagują odruchem kaszlu na nawet bardzo drobne bodźce, na które zdrowy człowiek nie będzie reagował. Takim bodźcem może być nawet bardzo drobne zapylenie, zapachy utrzymujące się w powietrzu, zmiana temperatury, stąd często kaszel w nocy po rozgrzaniu się dziecka. Taka nadmierna reakcja oskrzeli na drobne bodźce nazywa się nadreaktywnością oskrzeli.
Stosowanie antybiotków w nadreaktywnym poinfekcyjnej oskrzeli jest bezcelowe. Kaszel ten nie jest bowiem spowodowany bakteriami. Pomocne mogą okazać się syropy przeciwkaszlowe, natomiast syropy wykrztuśne i mukolityczne mogą nawet nasilać kaszel. Leki te prowokują bowiem zmienioną zapalnie śluzówkę do sekrecji wydzielimy, która z kolei drażni nadreaktywne oskrzela zmuszając je do kaszlu.
Nadreaktywny kaszel najlepiej reaguje na leczenie wziewnymi lekami sterydowymi. Można również stosować inhalacje z soli fizjologicznej. Ponieważ nawilżona śluzówka szybciej i lepiej regeneruje się.
Przeczytaj też Jak wybrać właściwy nebulizator
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów