">     Kiedy małe niemowlę ma trudności z oddaniem stolca                                                                                                                                

Kiedy małe niemowlę ma trudności z oddaniem stolca - być może to dyschezja niemowlęca

Co to jest dyschezja niemowlęca

 

 Częstym powodem zgłaszania się rodziców do lekarza jest problem z oddaniem stolca przez niemowlęta w pierwszym półroczu. Niemowlęta przed oddaniem stolca prężą się, napinają, robią się czerwone, stękają a nawet czasami płaczą.

Wg. rodziców tych niemowląt, oddanie stolca sprawia dziecku duży wysiłek. Ale mimo tego dziecko oddaje w końcu luźny stolec. Zachowanie takie, określane jako dyschezja niemowlęca, często przez rodziców interpretowane jest jako zaparcia lub kolka. Objaw ten ustępuje po kilku tygodniach, czasami miesiącach, nie świadczy o żadnym stanie chorobowym i jest niegroźny, choć może być uciążliwy, dla dziecka. Rodzice często pomagają niemowlętom w takich sytuacjach w oddawaniu stolca poprzez wkładanie końcówki termometru lub rurek windi do odbytu dziecka Takie postępowanie nie jest rekomendowane ponieważ może uszkodzić śluzówkę odbytu a nawet może dojść do przedziurawienia odbytu. Ponadto taka codzienna stymulacja zaburza wykształcenie się udruchu oddwania stolca. Według tzw. Kryteriów Rzymskich III dotyczących zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, dyschezja niemowlęca jest zdefiniowana jako napinanie ciała i głośny płacz przez co najmniej 10 minut przed oddaniem miękkiego stolca u dziecka w wieku poniżej 6 miesięcy. Trudności w oddaniu stolca najczęściej spowodowane są niedojrzałością czynnościową przewodu pokarmowego. W czasie oddawania stolca dziecko napina mięśnie tłoczni brzucha i równoczesnie zaciska mięsień okrężny odbytu, zamiast go rozluźnić i w tym samym czasie próbuje oddać stolec. ię prawidłowego odruchu wypróżniania się dziecka.

 

      Dyschezja występuje zarówno u dzieci karmionych piersią jak i mieszanką modyfikowaną. Nie wymaga leczenia. Od zaparć dyschezję różni to, że dyschezja występuje w pierwszym półroczu życia, zaparcia częściej w drugim półroczu życia dziecka. Stolec w dyschezji niemowlęcej jest miękki, w zaparciach twardy. Częstość dyschezji u dzieci karmionych piersią nie różni się od częstości deschezji u dzieci karmionych mieszankami modyfikowanymi podczas gdy zaparcia występują częściej u dzieci karmionych mieszankami modyfikowanymi. Dyschezja nie wymaga terapii a zaparcia wymagają.

 

Przeczytaj też Czy moje 3 miesięczne dziecko ma zaparcia lub biegunkę? - Stolec i jego częstość u niemowląt i małych dzieci 

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

24 stycznia 2021