"> Naczyniak jamisty - czy wymaga leczenia                                                                                                                                     
09 października 2022

Naczyniak jamisty - czy wymaga leczenia

Naczyniak jamisty zwany też truskawkowym to łagodna zmiana , w której dochodzi do nadmiernego wzrostu i poszerzenia naczyń krwionośnych. Patogeneza naczyniaków jamistych jest nieznana. Ponieważ naczyniaki zbudowane są z poszerzonych naczyń krwionośnych, to gdy się takie znamię uciśnie pojawia się zblednięcie naczyniaka. Naczyniak jamisty z reguły ma postać płaskiej lub lekko wyniosłej zmiany o żywo czerwonym zabarwieniu i nierównej powierzchni, przypominającej truskawkę. Częstość występowania naczyniaków jamistych u białej rasy szacuje się na około 5%. Naczyniaki występują częściej u dziewczynek, szczególnie często  u wcześniaków. Naczyniaki jamiste pojawiają się w ciągu kilku tygodni po urodzeniu z małych prekursorowych zmian nie widocznych przy urodzeniu. Tylko 30% naczyniaków obecna jest już przy urodzeniu. Naczyniaki wieku dziecięcego cechują się szybkim wzrostem i potem powolną inwolucją (zanikaniem). W ciągu pierwszego półrocza naczyniak rośnie wraz z dzieckiem. Najszybszy wzrost naczyniaków obserwuje się w pierwszych 3 miesiącach życia. Z reguły w drugim półroczu rozpoczyna się proces inwolucji naczyniaka. Badania pokazują, że do 7. roku życia większość zmian (80%) ulega całkowitej regresji. 10-25% dzieci może mieć więcej niż jeden naczyniak. Mnogie naczyniaki szczególnie często występują u noworodków przedwcześnie urodzonych. i mogą występować rodzinnie, ale nie udowodniono podłoża genetycznego tych naczyniaków. Z reguły naczyniaki wieku dziecięcego nie wymagają żadnego postępowania, jedynie obserwacji.

 

Kiedy leczyć naczyniaki wieku dziecięcego

 

Leczenie jest wskazane w przypadku naczyniaków często krwawiących, ulegających zakażeniu lub owrzodzeniu lub głęboko penetrujących i przez to pogarszających funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Również tzw. złośliwa lokalizacja np. nos, powieki, jama ustna może powodować duszność, trudności w jedzeniu lub zaburzenia widzenia i w takich przypadkach, tak zlokalizowane naczyniaki mogą wymagać leczenia.

 

Jakie są możliwości leczenia naczyniaków

 

Lekiem pierwszego rzutu wydaje się być obecnie popularny beta-bloker propranolol. W niektórych ośrodkach stosuje się doustnie glikokortykosterydy. Leczenie chirurgiczne stosuje się, gdy farmakoterapia nie przynosi efektu. W niektórych sytuacjach można zastosować leczenie laserowe.

 

Naczyniak jamisty w trakcie wzrostu

 

 

Naczyniak w trakcie wzrostu. Na zdjęciu dolnym  ten sam naczyniak po około tygodniu. Widać zlewające się pola z poszerzonymi naczyniami

 

W pełni uformowany naczyniak truskawkowy

 

W pełni uformowany naczyniak truskawkowy

 

Naczyniaki jamiste u wcześniaka

 

Naczyniaki jamiste u wcześniaka

 

Naczyniaki jamiste u wcześniaka

 

Przeczytaj też 

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy- czy wymagają leczenia-wyjaśnia pediatra

Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt i małych dzieci

 

 

Źródło

1. Pediatr Dermatol. 2011 May-Jun;28(3):245-53. doi: 10.1111/j.1525-1470.2011.01420.x. Epub 2011 Apr 26.Prospective study of the frequency of hepatic hemangiomas in infants with multiple cutaneous infantile hemangiomas. Horii KA et al.

 

2. Leonardi-Bee J, Batta K, O’Brien C, Bath-Hextall FJ. Interventions for infantile haemangiomas (strawberry birthmarks) of the skin. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 5. Art. No.: CD006545. DOI: 10.1002/14651858.CD006545.pub2.

 

3. Pediatr Dermatol. 2011 Oct 13. doi: 10.1111/j.1525-1470.2011.01569.x. [Epub ahead of print] Propranolol Therapy in 55 Infants with Infantile Hemangioma: Dosage, Duration, Adverse Effects, and Outcome. Schupp CJ, Kleber JB, Günther P, Holland-Cunz S.

 Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów