">     Nie popełniaj błędów przy urządzaniu łóżeczka dla noworodka                                                                                                                                     

Nie popełniaj błędów przy urządzaniu łóżeczka dla noworodka

Jak urządzić niemowlęce łóżeczko

 

Rodzice spodziewający się przyjścia dziecka na świat wiele czasu poświęcają zakupom związanym z wyborem łóżeczka i tego co się ma w nim się znaleźć. Gdy w końcu udaje się zakupić upragniony mebel, zaczyna się poszukiwanie tego co ma się znaleźć w łóżeczku. I tu wyobraźnia rodziców nie zna granic. Poduszeczki, kocyki, kołderki, pluszaki, ochraniacze, baldachimy. W niektórych łóżeczkach nie zostaje już miejsca dla noworodka. Tymczasem eksperci z Amerykańskiej Akademii Pediatrii uważają, że w łóżeczku oprócz materacyka i noworodka nie powinno być nic więcej. Wszystkie gadżety, w które może zaplątać się noworodek czy małe niemowlę nigdy nie powinny znaleźć się w łóżeczku. A zatem w łóżeczku małego niemowlęcia nie powinny znaleźć się

 

1. Poduszki

 Noworodek i małe niemowlę nie potrzebują poduszek. Obecność poduszki utrudnia niemowlęciu sowobodne przekręcanie główki. Poduszki mogą zablokować swobodny przepływ powietrza przez nozdrza noworodka a to z kolei może doprowadzić do uduszenia. 

 

2. Kocyki

Noworodek może zapalątać się w kocyk lub kołderkę. Może ją sobie zarzucić na twarz i udusić się.  Dlatego niemowlę należy ubierać do snu w pajacyk czy  śpiochy, które zapewniają nie tylko ciepło niemowlęciu ale również jego bezpieczny sen . Otulacze mogą być stosowane wyłącznie u niemowląt, które się nie przekręcają. Nawet przypadkowe przekręcenie owiniętego ciasno niemowlęcia może spowodować zagrożenie uduszeniem się dziecka, które z powodu ciasnego owinięcia przez otulacz nie będzie mogło odwrócić się by zapewnić sobie swobodne oddychanie. Rodzice powinni zaprzestać owijania dziecka w otulacz, gdy tylko dziecko podejmie pierwsze próby przekręcania się, a takie mogą mieć miejsce już w 2 mż. Otulacz może też zwiększyć ryzyko przegrzania dziecka. Dlatego nie należy otulać dziecka w pomieszczeniach z wysoką temperaturą. 

 

3. Kołderki

 Nie rekomendowane są z tych samych powodów co kocyki. A co ze śpiworkami, rożkami, kokonami. Wszystkie te akcesoria mogą być używane dopóki dziecko nie wykazuje oznak przekręcania się. Jedynie śpiworki i pajacyki, w  których dziecko swobodnie przekręca się mogą być używane niezależnie od posiadanej umiejętności przekręcania się.

 

4. Pluszaki

Pluszaki w łóżeczku dziecka mogą spowodować uduszenie się dziecka. 

 

5. Osłony na szczebelki

Są szczególnie niebezpieczne. W niektórych krajach zabroniono wręcz sprzedaży ochraniaczy na szczebelki. Z założenia ochraniacze mają chronić dziecko przed włożeniem rączek czy nóżek między szczebelki. Jednak nawet jesli do tego dojdzie, niemowlę zaalarmuje nas płaczem. Zdarzają sie jednak przypadki gdy dziecko zaplącze się w ochraniacz i udusi się. 

 

6. Baldachimy

Baldachimy utrudniają przepływ powietrza w łóżeczku dlatego nie  powinny być nakładane na łóżeczko.

 

W łóżeczku niemowlęcia nie powinno być więc  żadnych luźnych przedmiotów, takich jak poduszki, kocyki, kołderki, zabawki pluszowe i osłony na szczebelki , które małe niemowlę może zarzucić sobie na twarz lub w które może się zaplątać. 

 

 

Jak powinny być odstępy między szczebelkami w łóżeczku

 

Jeśli zakupiliśmy łóżeczko ze szczebelkami, to odległość między szczebelkami nie powinna być większa niż 6 cm i mniejsza niż 2,5 cm. W łóżeczku powinien być materacyk i dziecko i nic więcej. 

 

Przeczytaj też Pierwszy spacer z noworodkiem- rady pediatry

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

02 maja 2021