Rodzice spodziewający się przyjścia dziecka na świat wiele czasu poświęcają zakupom związanym z wyborem łóżeczka i tego co się ma w nim się znaleźć. Gdy w końcu udaje się zakupić upragniony mebel, zaczyna się poszukiwanie tego co ma się znaleźć w łóżeczku. I tu wyobraźnia rodziców nie zna granic. Poduszeczki, kocyki, kołderki, pluszaki, ochraniacze, baldachimy. W niektórych łóżeczkach nie zostaje już miejsca dla noworodka. Tymczasem eksperci z Amerykańskiej Akademii Pediatrii uważają, że w łóżeczku oprócz materacyka i noworodka nie powinno być nic więcej. Wszystkie gadżety, w które może zaplątać się noworodek czy małe niemowlę nigdy nie powinny znaleźć się w łóżeczku. A zatem w łóżeczku małego niemowlęcia nie powinny znaleźć się
1. Poduszki
Noworodek i małe niemowlę nie potrzebują poduszek. Obecność poduszki utrudnia niemowlęciu sowobodne przekręcanie główki. Poduszki mogą zablokować swobodny przepływ powietrza przez nozdrza noworodka a to z kolei może doprowadzić do uduszenia.
2. Kocyki
Noworodek może zapalątać się w kocyk lub kołderkę. Może ją sobie zarzucić na twarz i udusić się. Dlatego niemowlę należy ubierać do snu w pajacyk czy śpiochy, które zapewniają nie tylko ciepło niemowlęciu ale również jego bezpieczny sen . Otulacze mogą być stosowane wyłącznie u niemowląt, które się nie przekręcają. Nawet przypadkowe przekręcenie owiniętego ciasno niemowlęcia może spowodować zagrożenie uduszeniem się dziecka, które z powodu ciasnego owinięcia przez otulacz nie będzie mogło odwrócić się by zapewnić sobie swobodne oddychanie. Rodzice powinni zaprzestać owijania dziecka w otulacz, gdy tylko dziecko podejmie pierwsze próby przekręcania się, a takie mogą mieć miejsce już w 2 mż. Otulacz może też zwiększyć ryzyko przegrzania dziecka. Dlatego nie należy otulać dziecka w pomieszczeniach z wysoką temperaturą.
3. Kołderki
Nie rekomendowane są z tych samych powodów co kocyki. A co ze śpiworkami, rożkami, kokonami. Wszystkie te akcesoria mogą być używane dopóki dziecko nie wykazuje oznak przekręcania się. Jedynie śpiworki i pajacyki, w których dziecko swobodnie przekręca się mogą być używane niezależnie od posiadanej umiejętności przekręcania się.
4. Pluszaki
Pluszaki w łóżeczku dziecka mogą spowodować uduszenie się dziecka.
5. Osłony na szczebelki
Są szczególnie niebezpieczne. W niektórych krajach zabroniono wręcz sprzedaży ochraniaczy na szczebelki. Z założenia ochraniacze mają chronić dziecko przed włożeniem rączek czy nóżek między szczebelki. Jednak nawet jesli do tego dojdzie, niemowlę zaalarmuje nas płaczem. Zdarzają sie jednak przypadki gdy dziecko zaplącze się w ochraniacz i udusi się.
6. Baldachimy
Baldachimy utrudniają przepływ powietrza w łóżeczku dlatego nie powinny być nakładane na łóżeczko.
W łóżeczku niemowlęcia nie powinno być więc żadnych luźnych przedmiotów, takich jak poduszki, kocyki, kołderki, zabawki pluszowe i osłony na szczebelki , które małe niemowlę może zarzucić sobie na twarz lub w które może się zaplątać.
Jeśli zakupiliśmy łóżeczko ze szczebelkami, to odległość między szczebelkami nie powinna być większa niż 6 cm i mniejsza niż 2,5 cm. W łóżeczku powinien być materacyk i dziecko i nic więcej.
Przeczytaj też Pierwszy spacer z noworodkiem- rady pediatry
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów