">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

    Nie popełniaj błędów przy urządzaniu łóżeczka dla noworodka                                                                                                                            

© 2017 created with webwavecms.com

Jak urządzić niemowlęce łóżeczko

 

Rodzice spodziewający się przyjścia dziecka na świat wiele czasu poświęcają zakupom związanym z wyborem łóżeczka i tego co się ma w nim się znaleźć. Gdy w końcu udaje się zakupić upragniony mebel, zaczyna się poszukiwanie tego co ma się znaleźć w łóżeczku. I tu wyobraźnia rodziców nie zna granic. Poduszeczki, kocyki, kołderki, pluszaki, ochraniacze, baldachimy. W niektórych łóżeczkach nie zostaje już miejsca dla noworodka. Tymczasem eksperci z Amerykańskiej Akademii Pediatrii uważają, że w łóżeczku oprócz materacyka i noworodka nie powinno być nic więcej. Wszystkie gadżety, w które może zaplątać się noworodek czy małe niemowlę nigdy nie powinny znaleźć się w łóżeczku. A zatem w łóżeczku małego niemowlęcia nie powinny znaleźć się

 

1. Poduszki

 Noworodek i małe niemowlę nie potrzebują poduszek. Obecność poduszki utrudnia niemowlęciu sowobodne przekręcanie główki. Poduszki mogą zablokować swobodny przepływ powietrza przez nozdrza noworodka a to z kolei może doprowadzić do uduszenia. 

 

2. Kocyki

Noworodek może zapalątać się w kocyk lub kołderkę. Może ją sobie zarzucić na twarz i udusić się.  Dlatego niemowlę należy ubierać do snu w pajacyk czy  śpiochy, które zapewniają nie tylko ciepło niemowlęciu ale również jego bezpieczny sen . Otulacze mogą być stosowane wyłącznie u niemowląt, które się nie przekręcają. Nawet przypadkowe przekręcenie owiniętego ciasno niemowlęcia może spowodować zagrożenie uduszeniem się dziecka, które z powodu ciasnego owinięcia przez otulacz nie będzie mogło odwrócić się by zapewnić sobie swobodne oddychanie. Rodzice powinni zaprzestać owijania dziecka w otulacz, gdy tylko dziecko podejmie pierwsze próby przekręcania się, a takie mogą mieć miejsce już w 2 mż. Otulacz może też zwiększyć ryzyko przegrzania dziecka. Dlatego nie należy otulać dziecka w pomieszczeniach z wysoką temperaturą. 

 

3. Kołderki

 Nie rekomendowane są z tych samych powodów co kocyki. A co ze śpiworkami, rożkami, kokonami. Wszystkie te akcesoria mogą być używane dopóki dziecko nie wykazuje oznak przekręcania się. Jedynie śpiworki i pajacyki, w  których dziecko swobodnie przekręca się mogą być używane niezależnie od posiadanej umiejętności przekręcania się.

 

4. Pluszaki

Pluszaki w łóżeczku dziecka mogą spowodować uduszenie się dziecka. 

 

5. Osłony na szczebelki

Są szczególnie niebezpieczne. W niektórych krajach zabroniono wręcz sprzedaży ochraniaczy na szczebelki. Z założenia ochraniacze mają chronić dziecko przed włożeniem rączek czy nóżek między szczebelki. Jednak nawet jesli do tego dojdzie, niemowlę zaalarmuje nas płaczem. Zdarzają sie jednak przypadki gdy dziecko zaplącze się w ochraniacz i udusi się. 

 

6. Baldachimy

Baldachimy utrudniają przepływ powietrza w łóżeczku dlatego nie  powinny być nakładane na łóżeczko.

 

W łóżeczku niemowlęcia nie powinno być więc  żadnych luźnych przedmiotów, takich jak poduszki, kocyki, kołderki, zabawki pluszowe i osłony na szczebelki , które małe niemowlę może zarzucić sobie na twarz lub w które może się zaplątać. 

 

 

Jak powinny być odstępy między szczebelkami w łóżeczku

 

Jeśli zakupiliśmy łóżeczko ze szczebelkami, to odległość między szczebelkami nie powinna być większa niż 6 cm i mniejsza niż 2,5 cm. W łóżeczku powinien być materacyk i dziecko i nic więcej. 

 

Przeczytaj też Pierwszy spacer z noworodkiem- rady pediatry

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

Nie popełniaj błędów przy urządzaniu łóżeczka dla noworodka

02 maja 2021