">     Pierwszy spacer z noworodkiem- rady pediatry                                                                                                                                     

Pierwszy spacer z noworodkiem- rady pediatry

Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem

 

Pierwszy spacer z noworodkiem to zawsze wielka wyprawa. Kiedy można z noworodkiem wyjść na spacer. Teorii jest wiele - 3-4 dni po wyjściu ze szpitala a może 2-3 tygodnie po opuszczeniu szpitala. Niektóre mamy dzieci urodzonych zimą czekają aż minie ta pora roku, na spacery, dzieci tych mam urodzone zimą, zaczynają wychodzić dopiero wiosną. Tymczasem na spacer można wyjść od razu, nawet pierwszego dnia po opuszczeniu szpitala, zwłaszcza w cieplejszych porach roku. Zimą, gdy są ujemne temperatury, zazwyczaj mamy zaczynają od werandowania, czyli ubierają dzieci jak na spacer i otwierają okno, po kilku dniach wystawiają wózek z dzieckiem na balkon lub werandę na coraz dłuższy czas. Po kolejnych kilku dniach takiego werandowania, wychodzą na spacer.

Pierwszy spacer może być krótszy i może trwać zależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz od 20 do 30 minut. Stopniowo wydłużamy czas trwania spaceru. Ale tą zasadę raczej stosujemy w chłodniejsze pory roku. Latem nie musimy ograniczać czasu trwania spaceru. Pamiętajmy tylko by nie eksponować dziecka na promienie słoneczne. Wykorzystujmy raczej miejsca zacienione. Nie przykrywajmy żadnymi osłonami wózków. Do zacieniania wózka wykorzystujmy parasole a nie pieluszki czy kocyki.

 

 

 

Jak ubrać noworodka na pierwszy spacer

 

Pamiętaj Mamo, przegrzanie jest gorsze od lekkiego chłodu. W chłodniejsze pory roku ubierajmy leżące dzieci w jedną więcej warstwę, niż sami mamy na sobie. Dzieci biegające powinny mieć na sobie jedną warstwę mniej, niż dorośli. W upalne lato zasada o większej liczbie warstw w przypadku leżącego dziecka nie ma zastosowania. Gdy żar leje się z nieba, nawet małe dziecko może być ubrane w samo body. Nie ma potrzeby zakładania czapek, nawet noworodkom, chyba że czapeczka lub kapelusik mają chronić przed słońcem. Dzieci powinny być ubrane „na cebulkę”, by w każdej chwili można było zdjąć kolejne warstwy ubrań, w miarę podwyższania się temperatury powietrza.

 

Jaka pogoda na pierwszy spacer

 

Uważa się, że nie ma nieodpowiedniej pogody na spacer, nieodpowiednie może być tylko ubranie założone na spacer. Jednak w przypadku noworodków i małych niemowląt ograniczamy spacery przy temperaturze poniżej -10 stopni Celsjusza lub poniżej -5 stopni Celsjusza w czasie porywistego wiatru. Latem z kolei unikajmy wychodzenia z domu w godzinach 12-15, jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni Celsjusza.

 

Jak sprawdzić czy dziecko ma komfort termiczny

 

Dotknij skórę na karku. Jeśli jest ciepła, nie jest pokryta kropelkami potu, dziecko ma komfort termiczny. Jest mu ciepło, nie za ciepło i nie marznie.

 

Dlaczego należy wychodzić na spacer z niemowlęciem

 

Spacer jest konieczny dla prawidłowego rozwoju dziecka i hartowania dziecka. Otaczające przeróżne bodźce wpływają na harmonijny rozwój dziecka. Nawet gdy dziecko przesypia cały spacer, wpływa on korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka. Spacer korzystnie wpływa również na zdrowie i kondycje spacerującej mamy.

 

Mamo wychodź ze swoim dzieckiem codziennie na spacer. Nie dopuść do sytuacji, w której dziecko spędza długie miesiące w przegrzanym, nie wietrzonym mieszkaniu. Zdrowie nie pochodzi z syropów uodporniających a z przyzwyczajania organizmu do różnych temperatur i zmian tych temperatur. Kiedyś spotkałam się z rodziną, w której dwuletnia dziewczynka lubiła chodzić do lekarza, bo to była jedyna okazja do wyjścia z domu. Rodzice dziecka w obawie przez kolejnymi infekcjami, w ogóle nie wychodzili na spacery z dzieckiem. Oczywiście nietrudno się domyślić, że to dziecko bardzo często chorowało. To częste spacery, w różnych okolicznościach przyrody, przy różnej pogodzie, chronią dzieci przed infekcjami a nie trzymanie dziecka „pod kloszem” w nie wietrzonym mieszkaniu.

 

Mamo, nie dopuść do sytuacji, by Twoje dziecko jako główną atrakcję traktowało wizytę u lekarza, bo jest to jedyna okazja do wyjścia z domu. 

 

Przeczytaj też Jak mądrze hartować dzieci - radzi pediatra

 

Czy czapka chroni przed zapaleniem ucha

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

01 kwietnia 2021