">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Nie przegrzewaj dziecka. Przegrzewanie może być groźne dla życia.                                                                                                                            

© 2017 created with webwavecms.com

 

Przegrzewanie dziecka jest jednym z czynników ryzyka SIDS czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dzieci przegrzewane częściej są niespokojne, nie przesypiają spokojnie nocy, CZĘŚCIEJ CHORUJĄ. Dlatego ważne jest, aby rodzice byli świadomi ryzyka związanego z przegrzewaniem i wiedzieli co robić by ich dziecko nie było przegrzewane.

 

Badania wykazały, że gruba odzież, zbyt wiele warstw odzieży i wysoka temperatura pokojowa zwiększają ryzyko SIDS czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Wykazano, że niemowlęta są bardziej narażone na SIDS w miesiącach zimowych, ponieważ rodzice bojąc się, że ich dziecko może się wyziębić starają się temu zapobiec przegrzewając dziecko poprzez nadmierne ubieranie i zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.

 

Ważne jest, aby rodzice byli świadomi konsekwencji przegrzewania, aby mogli oprzeć się złym radom i niebezpiecznym przykładom, które nierzadko otrzymują od swoich rodziców czy znajomych w mediach społecznościowych. Na przykład kolorowe czapeczki wyglądają uroczo na instagramowych dzieciach, ale te same czapeczki u śpiących dzieci są dużym czynnikiem ryzyka przegrzania. Rodzice powinni być też świadomi, że należy unikać kupowania odzieży dziecięcej i pościeli z polaru na bazie sztucznych materiałów, które są powszechne w sklepach zwłaszcza sieciowych, niezależnie od tego, jak są tanie.

Dlatego od początku należy wprowadzać zdrowe nawyki związane z komfortem cieplnym dziecka.


 

1. Właściwa temperatura w pokoju

Niemowlęta mają bardzo ograniczone możliwości regulacji własnej temperatury, dlatego tak łatwo przegrzewają się. Wg Amerykańskiej Akademii Pediatrii optymalna temperatura w pokoju, w którym niemowlę śpi powinna wynosić 18-20 st. Celsjusza. Tymczasem większość pomieszczeń, w których przebywa dziecko to pokoje z temperaturą często wyższą niż 24-25 st. Celsjusza. Kilka dni temu miałam okazje być na wizycie domowej u 3 tygodniowego noworodka. Na zewnątrz 28 st. Celsjusza, w domu około 26 st. Celsjusza. Nasza rozmowa zeszła na tory przegrzewania dziecka. Poprosiłam by zdjąć z dziecka grube ubranka, nie przykrywać go dosyć grubym kocykiem i otwierać okno, nawet gdy w pokoju jest dziecko, tylko nie tworzyć przeciągów. Zdziwienie matki było wielkie. Jak to, taki maluszek i otwierać okno.

Inny obrazek. Przyjmuję w gabinecie noworodka 2 tygodniowego. Na zewnątrz upał. W gabinecie otwarte okno. powietrze stojące. Zero podmuchu wiatru. Gdy towarzysząca matce młoda kobieta zobaczyła przez uchylone drzwi to otwarte w gabinecie okno, wręcz wdarła się do gabinetu by zamknąć okno. Szanowni Rodzice. Świeże powietrze jeszcze nikogo nie zabiło. A zaduch i upał już niejednemu zaszkodziły.

2. Inne przyczyny przegrzewania dziecka

Niemowlęta lub dzieci mogą przegrzewać się z wielu powodów. Wszystkiego można łatwo uniknąć, gdy rodzice są świadomi ryzyka związanego z tym, co robią i rozumieją, że większe ryzyko przegrzania istnieje gdy sytuacje sprzyjające przegrzewaniu dziecka nakładają się na siebie.

Na przykład dziecko nie przegrzałoby się nawet pod 3 kocykami w łóżeczku w chłodnej sypialni , ale mogłoby się łatwo przegrzać, gdyby miało te same 3 kocyki i śpioszki z polaru , a pokój był nagrzany do 24 stopni!

Inne czynniki, które przyczynić się do przegrzania niemowląt i dzieci:

 • Używanie czapeczek w pomieszczeniach zwłaszcza, gdy dziecko śpi bo przecież noworodek koniecznie musi mieć założoną czapeczkę

 • Gruba pościel, grube otulacze, śpiworki niedostosowane do temperatury otoczenia

 • Używanie syntetycznej pościeli np. kocyków polarowych

 • Używanie ubranek z tkanin syntetycznych

 • Używanie zbyt wielu warstw odzieży

 • Zbyt wysoka temperatura w sypialni

 

Jak sprawdzić czy dziecko nie jest przegrzane

 • Dotknij uszu i karku dziecka.

 • Jeśli uszy są zaczerwienione i wyraźnie gorące, a kark spocony, oznacza to, że dziecku jest za ciepło.

 

 

 

 


 

 

Regulacja temperatury u niemowląt

Niemowlęta niewiele mogą zrobić, aby regulować swoją temperaturę. Nie mogą się ochłodzić ani rozgrzać. Dlatego musisz upewnić się, że Twoje dziecko jest ubrane we właściwą liczbę warstw ubranek, jego pościel jest z właściwego materiału, a jego pokój ma odpowiednią temperaturę. Sypialnie powinny mieć temperaturę od 18 do 20 stopni, aby zapewnić komfortowy sen. Jeśli jest gorąca noc nie zakładaj dziecku otulaczy ani śpiworków.

Przegrzanie dziecka zdarza się częściej w upalną letnią pogodę, ale nawet w zimie proste rzeczy, takie jak owinięcie dziecka zbyt wieloma warstwami, mogą spowodować jego przegrzanie.


 

Niemowlęta nie mogą regulować własnej temperatury

 • Niemowlęta tracą ciepło cztery razy szybciej niż starsze dzieci lub dorośli.

 • Nie mogą powiedzieć, że jest im zimno.
 • Nie mogą zdjąć ubrania, aby dać znać, że jest im za gorąco.
 • Dlatego liczą na to, że będziesz właściwie oceniać ich komfort cieplny.

 


Oznaki przegrzania

Dziecko, któremu jest za gorąco, może płakać, być zaczerwienione, spocone i coraz bardziej przygnębione. Dzieciom, którym jest za gorąco, trudno będzie się uspokoić i zasnąć. Możesz również zobaczyć potówki na skórze.

 


Aby sprawdzić, czy nie doszło do przegrzania:

 • Dotknij uszu i szyi dziecka.

 • Jeśli jego uszy są zaczerwienione i gorące, a szyja spocona, oznacza to, że dziecku jest za ciepło.

 • Ubierz ją lżej, usuń trochę pościeli lub ochłodź pomieszczenie.

 • Natychmiast usuń syntetyczną pościel lub odzież i unikaj ich używania w przyszłości


Jak uniknąć przegrzewania

Aby uniknąć przegrzania, zdecydowanie zalecam:

 • Ubieraj dziecko tylko w lekkie warstwy odzieży z naturalnych włókien.

 • Jeśli zdecydujesz się na używanie kocyków, używaj tylko lekkich kocyków z naturalnego włókna - NIGDY NIE UŻYWAJ pościeli z polaru dla niemowląt.

 • Utrzymuj temperaturę pokojową między 18-20 stopni, jeśli to możliwe. Jeśli w pomieszczeniu jest cieplej niż 20 stopni, ograniczajliczbę używanej odzieży i pościeli.

 • NIGDY nie używaj czapek w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy dziecko śpi.

 • Wybierz lekki otulacz wykonany w 100% z naturalnego włókna.

 • Zawsze bierz pod uwagę całkowitą liczbę warstw, w tym otulacz czy kocyk! Prawdopodobnie nie będziesz potrzebować otulacza ORAZ kocyków, chyba że jest bardzo zimno.

 • Jeśli Twoje dziecko jest zaczerwienione lub spocone, jak najszybciej ogranicz liczbę ubrań lub pościeli.

 • Monitoruj temperaturę w pomieszczeniu za pomocą jajka gro, które bardzo ułatwia ocenę temperatury w pomieszczeniu z pomocą kolorowego światła - czerwone lub pomarańczowe oznacza, ze jest za gorące, żółte w sam raz, niebieskie jest za zimne.

Jajko gro do monitorowania temperatury pokojowej

Jajko gro do monitorowania temperatury pokojowej

 

Unikaj ubranek polarowych

Polar jest materiałem sztucznym. Nie jest to materiał oddychający,. Bardzo łatwo przegrzać niemowlę ubrane w polarowe ubranka lub przykryte polarowym kocykiem.

 

Aby właściwie ubrać niemowlę, ubierz je w podobną liczbę warstw w jaką ubrałaś siebie plus jedną dodatkową o podobnej grubości. Zasada dodatkowej warstwy dotyczy wyłącznie dzieci leżących. Dzieci biegające powinny mieć jedna warstwę mniej na sobie niż rodzice. Ostatnio na pytanie jednej z mam o syrop na odporność dla dwulatka, zaczęłam opowiadać o zdrowych nawykach sprzyjających odponrości, w tym o nie przegrzewaniu dziecka i ubieraniu go w jedna warstwę mniej od liczby warstw, które mają na sobie rodzice. W tym momencie mama zaprotestowała, mówiąc że w szkole rodzenia mówiono o dodatkowej warstwie a nie jednej warstwie mniej. Drodzy Rodzice szkoły rodzenia opowiadają o noworodkach a nie dwulatkach. Biegające dziecko nie może mieć dodatkowej warstwy bo się spoci. Biegające dziecko ma mieć założoną jedną warstwę mniej niż statecznie kroczący rodzice.

 

Nie przykrywaj wózka kocykiem ani pieluszką.

To częsty nawyk rodziców. Wózek szczelnie przykryty kocykiem lub pieluszką. To prosta droga do przegrzania dziecka. Wózek, w którym nie ma żadnej cyrkulacji powietrza może wręcz stać się niebezpieczny dla dziecka.

 

Nie zakładaj dziecku czapki w ciepłe dni

Czapkę zakładaj dziecku tylko w wyraźnie chłodne dni. Czapka NIE CHRONI PRZED ZAPALENIEM UCHA. Zdejmuj czapkę zaraz gdy wejdziesz do pomieszczenia.

 

Zalecenia dotyczące pościeli

Jeśli chodzi o pościel, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach:

 • nie używaj żadnych kocyków ani kołder

 • w łóżeczku z dzieckiem nie ma być poduszek ani miękkich materiałów

 • w łóżeczku dziecka nie powinno byc żadnych pluszaków ani ochraniaczy szczebelkowych.

 • w łóżeczku powinno być dziecko, materacyk i dokładnie podwinięte pod materacyk prześcieradło.

 •  

Przeczytaj też

Jak mądrze hartować dzieci - radzi pediatra

Czy czapka chroni przed zapaleniem ucha 

 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 
Nie przegrzewaj dziecka. Przegrzewanie może być groźne dla życia.

28 czerwca 2022