">     Palenie papierosów a karmienie piersią                                                                                                                                        

Palenie papierosów a karmienie piersią

Palenie papierosów w ciąży i w czasie laktacji - wpływ na dziecko

 

Wiele kobiet palących papierosy, po zajściu w ciąże rzuca nałóg palenia. Jednak część kobiet nie wykazuje chęci pozbycia się nałogu lub nie może rzucić palenia z powodu silnego uzależnienia.

Wykazano, że palenie papierosów podczas ciąży zwiększa ryzyko:

  • przedwczesnego porodu

  • hipotrofii wewnątrzmacicznej

  • zespołu odstawiennego u noworodka

  • nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS)

Palenie papierosów jest również niewskazane u kobiet karmiących. Nikotyna wydzielana do mleka matki może powodować poważne niekorzystne dla dziecka skutki zdrowotne. Ich nasilenie zależy od liczby papierosów wypalanych przez matkę w ciągu doby, a także od odstępu czasu między ostatnim wypalonym przez matkę papierosem a początkiem karmienia piersią. Okres półtrwania nikotyny w mleku matki wynosi około dwóch godzin. Nikotyna u niemowląt jest szybko wchłaniana w jelitach i może spowodować epizody bezdechu, niepokoju a nawet wymiotów. Badania wykazały, że stężenie nikotyny w mleku matki jest 2,9 razy większa niż w osoczu krwi matki a stężenie kotyniny, głównego metabolitu nikotyny, obecnego w moczu niemowląt karmionych piersią przez matki palące jest średnio dziesięć razy wyższa niż u dzieci karmionych butelką, których matki palą. Stężenie kotyniny w moczu u niemowląt karmionych piersią przez matki palące jest podobne jak u dorosłych palaczy. Nikotyna, która przenika do mleka matek palących, może też zmieniać skład mleka, zmniejszając stężenie tłuszczu, białka i jodu, zwiększając stężenie jonów metali ciężkich (zwłaszcza kadmu), powodując immunotoksyczność i obniżony status antyoksydacyjny mleka.

 

Wpływ palenia papierosów na niemowlę

 

Nikotyna powoduje:

 

1. Zaburzenia snu. Badacze wykazali, że u dzieci palących matek karmiących, okresy snu i drzemek są krótsze w porównaniu z tymi samymi dziećmi, gdy ich matki powstrzymywały się do palenia. Całkowity czas snu średnio skracał się średnio o 37% , gdy matki tych dzieci sięgały po papierosa.

2. U matek palących papierosy stężenie jodu w mleku wynosi 26g/l, podczas gdy u matek nie palących stężenie jodu w mleku wynosi 53,8 g/l. Zmniejszenie zawartości jodu w mleku matki naraża niemowlę na zwiększone ryzyko niedoboru jodu i może prowadzić do zaburzeń funkcji tarczycy u dziecka, ponieważ w okresie karmienia piersią czynność tarczycy u niemowląt zależy od jodu zawartego w mleku matki . Tym samym palenie przez matkę podczas laktacji jest czynnikiem ryzyka otyłości, ponieważ przyczynia się do możliwości rozwoju niedoczynności tarczycy.

3. Niemowlęta i dzieci narażone na dym papierosowy wykazują znacznie większą podatność na zapalenie płuc, rozwój astmy, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok obocznych nosa, podrażnienie oczu.

4.Kolka występuje częściej u dzieci, których rodzice palą.

5. Dzieci palących matek i ojców mają siedmiokrotnie większą szansę na śmierć z powodu zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS).

6. Dzieci rodziców palących częściej same stają się palaczami.

7. Dorastanie w domu, w którym dwoje rodziców paliło, może podwoić ryzyko zachorowania na raka płuc u dziecka w późniejszym życiu.

8. Dzieci matek palących są bardziej rozdrażnione, płaczliwe.

 

Palenie papierosów przez kobiety karmiące może również wpływać na produkcję mleka i czas trwania laktacji. Palenie papierosów w czasie laktacji zmniejsza objętość produkowanego mleka i skraca czas trwania laktacji.

 

Czy palenie papierosów jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią?

 

1. Jeśli kobieta, która urodziła dziecko pali papierosy, to korzystniejsze dla dziecka jest, żeby karmiła piersią i paliła niż podawała dziecku mieszanki modyfikowane i paliła– wynika ze „Stanowiska Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji”, opublikowanego w Standardach Medycznych/Pediatria.

2. Również Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) usunęła nikotynę z listy „przeciwwskazanych” substancji podczas karmienia piersią. Oświadczenie AAP wydane w 2001 r. mówi:

„Stwierdzono, że wśród kobiet, które kontynuują palenie podczas karmienia piersią, częstość występowania ostrych chorób układu oddechowego jest mniejsza u ich niemowląt, w porównaniu z niemowlętami matek karmiących butelką. Być może karmienie piersią i palenie jest mniej szkodliwe dla dziecka niż karmienie butelką i palenie.”

 

Jak zminimalizować ryzyko dla dziecka, jeśli palisz:

 

1. Jeśli tylko możesz, rzuć palenie lub drastycznie ogranicz liczbę wypalanych papierosów. Liczba wypalanych papierosów powyżej 20 na dobę istotnie zwiększa możliwość wystąpienia problemów zdrowotnych u Twojego dziecka.

2. Nie pal bezpośrednio przed karmieniem ani w czasie karmienia piersią. Jeśli musisz – zawsze wypalaj papierosa tuż po karmieniu piersią.

3. Nie pozwól palić nikomu w obecności Twojego dziecka ani w całym domu/mieszkaniu, w którym mieszkasz z dzieckiem.

 

Przeczytaj też: Czy kobieta karmiąca piersią może wypić drinka

 

 

Źródło

Marina Macchi,Laura Bambini,Simone Franceschini, Ioana Diana Alexa and Carlo Agostini: The effect of tobacco smoking during pregnancy and breastfeeding on human milk composition—a systematic review. European Journal of Clinical Nutrition (2020) https://doi.org/10.1038/s41430-020-00784-3

 



 

 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

15 czerwca 2021