Sok to produkt, który zawiera w 100% wsad owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny. Sok może być wyciśnięty bezpośrednio ze świeżych owoców lub warzyw lub może zostać wyprodukowany z zagęszczonego soku. Natomiast napój czy nektar to produkty, które oprócz soku zawierają inne składniki jak woda, cukier, słodziki czy substancje smakowe.
Napoje i nektary nigdy nie były i zapewne nie będą rekomendowane w diecie niemowlęcia. Dlatego wpis będzie dotyczył wyłącznie soków.
Głównym składnikiem soku jest woda i węglowodany. Wartość odżywcza soku jest inna (mniejsza) niż wartość odżywcza całego owocu. Przede wszystkim sok zawiera dużo mniejsze ilości błonnika, który obecny jest w całych owocach.
Amerykańska Akademia Pediatrii (APP) w maju 2017 roku ogłosiła zalecenia dotyczące podawania soków niemowlętom.
Jak podkreśla AAP spożywanie soków nie wiąże się z dodatkowymi korzyściami zdrowotnymi w porównaniu ze spożywaniem owoców, soki nie odgrywają także kluczowej roli w zdrowej, zbilansowanej diecie dzieci.
Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje nie wprowadzanie soków do diety dziecka w wieku poniżej 12 mieiąca życia chyba, że istnieją wskazania zdrowotne do podawania soków u niemowląt.
Ponieważ soki bardzo łatwo i szybko się wypija często w nadmiernych ilościach przez co istnieje ryzyko zmniejszenia ilości spożywanego mleka kobiecego lub mleka modyfikowanego na rzecz soków i w rezultacie zbyt małej podaży białek, tłuszczów, witamin i minerałów w diecie rozwijającego się dziecka.
Istnieje związek pomiędzy dużym spożyciem soków a zaburzeniami odżywiania i ograniczeniem wzrastania u dzieci.
Nie wolno podawać soków przed snem ze względu na ryzyko próchnicy.
Zagrożeniem jest również zwiększone ryzyko próchnicy zębów u dzieci związane z ekspozycją na duże ilości węglowodanów. Można natomiast zachęcać niemowlęta do spożywania całych owoców w postaci przecieru lub musu.
Nadmiar soków może powodować wzdęcia i bóle brzucha oraz biegunki tzw. czynnościowe wynikające z procesów fermentacyjnych.
Jeśli istnieją wskazania medyczne do podawania soków, należy używać do tego zwykłych kubeczków a nie butelek i łatwych do przenoszenia kubków niekapków, które pozwlalają na sączenie soku przez cały dzień. Takie nawyki mogą zakłócać odczuwanie głodu i sytości przez co sprzyjają zaburzeniom odżywiania oraz znacznie wydłużają ekspozycję zębów na cukry zawarte w sokach, co z kolei sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. .
Pokrycie zapotrzebowania na płyny u niemowląt powinno pochodzić wyłącznie z mleka , mieszankin modyfikowanej lub wody.
A zatem w diecie dziecka poniżej 12 mż
całe owoce tak
soki nie
Przeczytaj również Czy należy dopajać niemowlęta - wyjaśnia pediatra
Źródło
Opracowanie na podstawie: Heyman MB, Abrams SA, AAP SECTION ON GASTROENTEROLOGY, HEPATOLOGY, AND NUTRITION, AAP COMMITTEE ON NUTRITION. Fruit Juice in Infants, Children, and Adolescents: Current Recommendations. Pediatrics 2017;139:e20170967.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów