">     Urodziło mi się dziecko. Mam psa - czy mam go oddać rodzinie                                                                                                                                          

Urodziło mi się dziecko. Mam psa - czy mam go oddać rodzinie

Korzyści zdrowotne z posiadania zwierzęcia

 

U wielu rodziców, którym urodziło się dziecko, pojawia się dylemat co zrobić z posiadanym zwierzęciem. Czy bezpiecznym jest wspólne zamieszkiwanie psa lub kota z dzieckiem. Czy może lepiej oddać rodzinie lub przyjaciołom nasze zwierzątko. 

 

Badania pokazują, że jeśli w rodzinie nie ma silnych obciążeń alergią na alergeny zwierzęce to pozostawienie zwierzęcia w domu i wspólne zamieszkanie dziecka ze zwierzętami przynosi wiele korzyści.  

 

Korzyści psychologiczne  wynikające z posiadania zwierzęcia

 

1. Rozwijanie pozytywnych uczuć i emocji w stosunku do czworonożnych członków rodziny zwiększa u  dziecka poczucie własnej wartości i pewności siebie.

2. Pozytywne relacje ze zwierzętami pomagają w rozwoju opartych na zaufaniu relacji z innymi ludźmi.

3. Dziecko uczy się empatii i współczucia, pod warunkiem oczywiście, że tłumaczymy dziecku, że piesek i kotek czują tak jak ludzie i nie wolno ich szarpać, ciągnąć za ogon ani w żaden inny sposób krzywdzić. 

4. Dzieci bardzo często rozmawiają ze swymi zwierzętami, zwierzęta mogą się więc stać bezpiecznymi odbiorcami myśli i tajemnic dziecka. 

5. Zwierzęta uczą dziecko o swoim życiu, chorobach, reprodukcji, narodzinach  a w końcu starzeniu się, odejściu i żałobie. 

6. Przy odpowiedniej postawie rodziców zwierzęta mogą nauczyć odpowiedzialności dziecko, które opiekuje się zwierzęciem. 

7. Odpowiednie traktowanie zwierząt uczy dziecko szacunku do innych żywych istot. Absolutnie niedopuszczalna jest zgoda ze strony rodziców dziecka na złe traktowanie zwierzęcia i zadawanie mu bólu, niezależnie od wieku dziecka. dziecko od najmłodszych lat musi być uczone szacunku i empatii w stosunku do zwierząt. 

 

Inne korzyści emocjonalne i fizyczne wynikające z posiadania zwierzęcia

 

1. Zwierzę, zwłaszcza pies, zachęca do aktywności fizycznej i przebywania na świeżym powietrzu

2. Posiadanie zwierząt uczy dziecko miłości, przywiązania i lojalności. 

3. Posiadanie zwierząt łagodzi stres.

 

Korzyści zdrowotne wynikające z posiadania zwierząt

 

1. Wg American Heart Association posiadanie zwierzaka,  zwłaszcza psa, może zmniejszyć ryzyko chorób serca u osób dorosłych ze względu na częstszą aktywność fizyczną wynikającą z odbywania spacerów z psami. Posiadanie zwierząt przyczynia się też do obniżenia ciśnienia krwi, obniżenia stężenia cholesterolu, trójglicerydów, zmniejszenia otyłości. 

2. Posiadanie zwierzęcia zmniejsza ryzyko zachorowania na alergię wywołaną alergenami zwierząt, które posiada się w domu ale tylko wtedy, gdy dziecko miało kontakt ze zwierzętami już jako niemowlę. Badania wykazały, że wśród młodzieży męskiej w wieku 18 lat, osoby mające psa w domu w pierwszym roku życia miały o połowę mniejsze ryzyko uczulenia na psy w wieku 18 lat w porównaniu z tymi, którzy nie mieli psa w domu. O dziwo takiej zależności nie wykazano w stosunku do dziewcząt. W przypadku kotów zaś wykazano, że zarówno chłopcy jak i dziewczęta  które dorastały z kotami, były o połowę mniej narażone na alergie na kocie alergeny niż nastolatki w porównaniu z tymi, które dorastały w domach bez kotów. Takiej ochrony nie ma gdy dziecko zaczyna mieć kontakt z alergenami zwierząt po okresie niemowlęcym, co wskazuje na fakt, iż wczesna ekspozycja na alergeny zwierzęce może być kluczowa w zapobieganiu alergii na te alergeny. 

 

Jeśli więc urodziło Ci się dziecko, nie ma żadnego powodu by oddawać zwierzę, które mieszka z Tobą. Wspólne zamieszkanie małego dziecka ze zwierzęciem  wykazuje bowiem wiele korzyści zdrowotnych. Ważne jest tylko by dziecko było uczone od pierwszych dni swojego życia szacunku i empatii w stosunku do zwierząt a wtedy długofalowe korzyści z posiadania zwierzęcia zarówno dla Ciebie  jak i dla Twojego dziecka będą ogromne. 

 

Przeczytaj też Jak zapobiec alergii i astmie u dziecka - wyjaśnia pediatra

 

 

Źródło

1. Glenn N. Levine, Karen Allen, Lynne T. Braun, Hayley E. Christian, Erika Friedmann, Kathryn A. Taubert, Sue Ann Thomas, Deborah L. Wells, and Richard A. Lange. Pet Ownership and Cardiovascular Risk: A Scientific Statement From the American Heart Association. Circulation, May 9 2013 

2. Ganesa Wegienka, Christine Cole JohnsonSuzanne Havstad,  Dennis R. Ownby,  Charlotte Nicholas,  and Edward M. Zoratti: Lifetime Dog and Cat Exposure and Dog and Cat Specific Sensitization at Age 18 Years. Clin Exp Allergy. 2011 Jul; 41(7): 979–986.

 

 



 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

23 czerwca 2021