">     Wirus Sars CoV-2 a ciąża – czy płód i noworodek mogą stać się pacjentami z powodu Covid-19 u matki                                                                                                                                   

Wirus Sars CoV-2 a ciąża – czy płód i noworodek mogą stać się pacjentami z powodu Covid-19 u matki

Covid-19 to największa epidemia, która uderzyła w ludzkość. Szeroka skala ofiar śmiertelnych i ciężkiego przebiegu choroby doprowadziła również do równoczesnej pandemii niepewności  co do przekazywanych prawd naukowych. Codziennie publikowane są sprzeczne dowody na temat Covid-19, w tym na temat ryzyka zachorowalności wśród noworodków. W pierwszej fali COVID-19, z powodów, których nadal nie znamy, COVID-19 częściej zarażał dorosłych niż dzieci. Ale w ciągu ostatnich dwóch do trzech miesięcy w USA i Europie nastąpił znaczny wzrost odsetka dzieci, u których zdiagnozowano COVID-19.

 

Czy Covid-19 jest groźny dla kobiet w ciąży

 

Raport CDC (Centers for Disease Control and Prevention), który został opracowany na podstawie analizy grupy ciężarnych kobiet, wykazał  

  • około 3 razy częściej konieczność hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii niż u kobiet niebędących w ciąży.

  • u przyszłych matek z COVID-19 częściej zachodzi konieczność stosowania wentylacji mechanicznej.

  • prawie 2,5 raza częściej konieczne jest u nich zastosowanie ECMO

  • ryzyko zgonu z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest ponad 1,5 raza wyższe u kobiet ciężarnych.

Są dane, które wykazują, że w populacji pacjentek ciężarnych zakażonych wirusem SARS-CoV-2 ok. 17 proc. ciąż zakończy się porodem przedwczesnym ale są to tzw. porody jatrogenne.

Dotychczas opublikowano pojedyncze przypadki potwierdzonej transmisji wewnątrzmacicznej. W przebiegu COVID-19 mamy bowiem do czynienia z bardzo krótkotrwałą wiremią, co wiąże się też z niewielkim ryzykiem transmisji wewnątrzmacicznej wirusa. W dotychczasowych badaniach nie wykazano by COVID-19 zwiększał ryzyko poronienia, jeśli do zakażenia doszło w pierwszym trymestrze ciąży. Nie wykazano też zwiększonej częstości występowania wad wrodzonych u dzieci pacjentek z tej grupy.

Przegląd systematyczny obejmujący  64 badania i 1787 par matka-niemowlę wykazał, że tylko 2,8% niemowląt urodzonych przez matki z pozytywnym wynikiem COVID-19 uzyskało wynik pozytywny. Większe niż w populacji ogólnej jest natomiast ryzyko niedotlenienia wewnątrzmacicznego ponieważ 20% noworodków z dodatnim testem wykazywało objawy niedotlenienia wewnątrzmacicznego wraz z nieprawidłowościami łożyska sugerującymi ciężkie zajęcie naczyń krwionośnych łożyska. Czyli istotniejsze od zakażenia płodu i noworodka są zmiany w łożysku prowadzące do jego niewydolności co klinicznie manifestuje się niedotlenieniem wewnątrzmacicznym (1).

 

Dlaczego ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego płodu jest znikome

 

Wirus zdolny jest do zakażenia ludzkich komórek, które mają na powierzchni enzym konwertazy angiotensyny typu II (ACE-2). ACE-2 stanowi więc receptor dla wirusa SARS-CoV-2. Białko S koronawirusa wiąże się do ACE2, co rozpoczyna proces wnikania SARS-CoV-2 do komórek ludzkich. Następnie cięte jest przez enzym proteazę TMPRSS2 i ta reakcja umożliwia ostatecznie wniknięcie wirusa do komórki. Uważa się, że  reprezentacja receptora ACE2 w łożysku jest bardzo skąpa, jak również w łożysku jest bardzo niewielka ilość enzymu TMPRSS2. Tym tłumaczy się niewielkie ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego SARS-Cov2 płodu (2).

 

Postępowanie z noworodkiem matki zakażonej SARS-Cov-2

 

Obecnie uważa się, że przebywanie noworodka w jednym pokoju z zakażoną matką jest możliwe ale tylko przy zachowaniu bardzo wysokich standardów higienicznych. Uważa się również, że mleko matki jest bezpiecznym pokarmem dla niezakażonego dziecka.

 

Czy szczepienia przeciwko COVID chronią płód

 

Badania wykazały, że 99 procent noworodków miało przeciwciała ochronne po tym, jak ich matki otrzymały dwie dawki szczepionki, a 44 procent niemowląt miało przeciwciała po jednej dawce (3).

Wykazano, że szczepionki przeciwko COVID-19 oparte na mRNA u kobiet w ciąży prowadzą do

  • wytworzenia przeciwciał matczynych już po 5 dniach od podania pierwszej dawki szczepionki oraz do

  • uodpornienia biernego noworodka już po 16 dniach od podania pierwszej dawki szczepionki.

Rosnące w czasie stężenia matczynych przeciwciał IgG i rosnący w czasie współczynnik przenoszenia IgG w łożysku sugerują, że czas między szczepieniem a urodzeniem może być ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w strategiach szczepień kobiet w ciąży.

 

Przeczytaj też Jak ograniczyć ryzyko zarażania się infekcjami między domownikami

 

 

Piśmiennictwo

1. Abdel Massih et al: COVID-19 during pregnancy should we really worry from vertical transmission or rather from fetal hypoxia and placental insufficiency? A systematic review. Egypt Pediatric Association Gaz. 2021; 69(1): 12.

 

2. Mikael Norman et al: Association of Maternal SARS-CoV-2 Infection in Pregnancy With Neonatal Outcomes. JAMA. 2021;325(20):2076-2086.

 

3. Malavika Pabhu et al.: Antibody response to SARS-CoV-2 mRNA vaccines in pregnant women and their neonates. Obstetrics & Gynecology: July 08, 2021 - Volume - Issue - 10.1097



Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

 

 

 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

15 lipca 2021