">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

    Wizyta u stomatologa a karmienie piersią                                                                                                                                

© 2017 created with webwavecms.com

Czy po zastosowaniu znieczulenia miejscowego w czasie leczenia stomatologicznego muszę wylewać mleko

 

Takie pytanie często zadają matki na forach dla mam karmiących piersią ponieważ  zalecenie takie otrzymują od niektórych stomatologów. Czy jest ono zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Znaczna część kobiet rodzi w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Zaraz po porodzie mamy te przystawiają dzieci do piersi. Dlaczego zatem można mieć operację w  znieczuleniu miejscowym i zaraz po jej zakończeniu karmić piersią a wyrwać zęba już nie można bez narażenia laktacji. Wszakże znieczulenie zęba wymaga znacznie mniejszych dawek środka znieczulającego niż znieczulenie cesarskiego cięcia. Otóż zgodnie z aktualną wiedzą leki stosowane do znieczuleń miejscowych w stomatologii nie stanowią żadnego wskazania do czasowego przerywania karmienia piersią. Nie ma potrzeby wylewania porcji mleka "na wszelki wypadek". Bezpośrednio po zakończeniu leczenia stomatologicznego mama może od razu przystawić dziecko do piersi. Znieczulenie zarówno nasiękowe, jak i przewodowe podczas zabiegów stomatologicznych nie powinno w ogóle ingerować w  karmienie piersią dziecka. Stosowane środki działają miejscowo przez bardzo krótki czas. Ich stężenie w mleku jest praktycznie nieoznaczalne.

 

Przeczytaj też Czy karmiąc piersią można leczyć się antybiotykiem - wyjaśnia pediatra

 

Dziękuję, że przeczytałaś/eś mój artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiedzą o zdrowiu, zapraszam do mojego bloga ponownie.

 

Źródło

American Academy of Pediatrics: The transfer of drugs and other chemicals into human milk. Committee on drugs. Pediatrics. 2001; 108: 776-789.Hale T.W.: Medications and mothers? milk. Wyd. 15, Amarillo, Texas, Hale Publishing, 2019

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

Wizyta u stomatologa a karmienie piersią

29 grudnia 2020