">                                                                                                                                      

Wizyta w gabinecie lekarskim czy wizyta domowa

 

Spis treści

1. Zalety i wady wizyt w gabinetach lekarskich

2. Zalety i wady wizyt domowych

 

Zalety i wady wizyt w gabinetach lekarskich

 

Większość wizyt w gabinetach odbywa się w ramach POZ. Są to wizyty bezpłatne dla osób ubezpieczonych w Polsce, co jest niewątpliwą ich zaletą. W gabinetach POZ i w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) (AOS to gabinety specjalistyczne mające umowę z NFZ), dzieci i seniorzy mogą otrzymać recepty na bezpłatne leki. Ale te bezpłatne leki dotyczą tylko tych leków, które są refundowane, czyli sprzedawane dla osób uprawnionych ze zniżkami. Leki sprzedawnae bez refundacji, czyli płatne 100%, pozostają lekami płatnymi również w POZ i AOS. Niestety w przypadku dzieci większość powodów do wizyty w gabinecie to infekcje wirusowe. A leki na te infekcje są pełnopłatne i nie przysługuje im wydawanie bezpłatne. 

 

Ale wizyty w gabinetach mają też swoje wady.

1. Wizyta ma określoną godzinę, na którą trzeba zdążyć, niezależnie od różnych okoliczności.

2. Wizyta ma określony czas trwania, najczęściej krótki 15 minutowy. W sezonie infekcyjnym ten czas moż zostać znacznie skrócony.

3. Dziecko ma kontakt z wieloma bakteriami i wirusami w poczekalni. To wg mnie główna wada wizyt w gabinetach. Zwłaszcza dziecko, które nie ma infekcji albo dziecko kontrolowane po infekcji, może wyjść z gabinetu lekarskiego z infekcją, której objawy  pojawią się po 1-2 dniach. 

 

Zalety i wady wizyt domowych

 

1. Wizyty domowe mają elastyczny czas. Można ich czas dostosować do potrzeb opiekunów i stanu dziecka. Nie ma kolejki za drzwiami gabinetu. Czas trwania wizyty jest ściśle dostosowany do potrzeb i stanu dziecka. Również godzinę odbycia wizyty można, choć w ograniczonym zakresie, dostosować do potrzeb opiekunów. 

2. Podstawową zaletą wizyt domowyh wg mnie jest brak kontaktu dziecka z patogenami w poczekalni przed gabinetem lekarskim. 

3. Wizyta lekarska w domu pajenta to komfort dla opiekunów. Nie trzeba ubierać dziecka i jechać z nim do gabinetu. W komforcie, we własnym domu, można poczekać na przyjazd lekarza. 

4. Wizyta domowa to też komfort dla małego pacjenta, który jest badany we własnym znanym sobie przyjaznym otoczeniu. Dzięki temu dziecko czuje się bezpieczniej. 

5. Wizyta domowa to nie tylko wizyta prywatna. Wiele placówek świadczących darmową opiekę oferuje wizyty domowe. I wtedy pacjent lub jego opiekunowie mogą pominąć główną wadę wizyt domowych prywatnych, czyli konieczność ponoszenia kosztów wizyty. 

6. W moim przypadku, pacjenci u których byłam na wizycie domowej prywatnej (tylko takie realizuję), mogą do mnie zadzwonić w przypadku wątpliwości co do stanu dziecka, jego reakcji na zastosowane leczenie. Odbieram telefon do późnych godzin nocnych. 

7. Udzielam też porad laktacyjnych. W ramach wizyty domowej mogę poprosić matkę by przystawiła dziecko do piersi  w takim miejscu i w takiej pozycji, w jakiej karmi na co dzień. Takiej możliwości nie daje gabinet lekarski. 

 

Przeczytaj też : Czy na prywatnej wizycie domowej otrzymam receptę na bezpłatne leki dla dziecka

 Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

22 marca 2024