">     Czy dziecko z atopowym zapaleniem skóry może kąpać się w basenie z wodą chlorowaną                                                                                                                                     

Czy dziecko z atopowym zapaleniem skóry może kąpać się w basenie z wodą chlorowaną

Czy dziecko z atopowym zapaleniem skóry może kąpać się w basenie z wodą chlorowaną

 

     Żadne dziecko z egzemą nie powinno być wykluczone z nauki pływania.  Umiejętność pływania jest bowiem podstawą bezpieczeństwa w wodzie i wokół wody. Pływanie to również fantastyczny sposób na aktywność i relaks całej rodziny. Pływanie jest również przyjazną skórze formą aktywności ponieważ nie wiąże się z nagrzewaniem i poceniem się  skóry a więc i świądem.

 

     Dzieciom z atopowym zapaleniem skóry wręcz zaleca się kąpiele w podchlorynie sodu. Takie kapiele łagodzą stan zapalny skóry i zmniejszają świąd skóry. Zmniejszają też dolegliwości związane z nadkażeniem zmian skórnych przez bakterie. Dlatego dziecko z atopowym zapaleniem skóry może kąpać się w chlorowanej wodzie w basenie. Taka kąpiel działa podobnie jak kąpiel w podchlorynie sodu. Łagodzi świąd i atopowe zmiany na skórze. Stan skóry po kąpieli w basenie poprawia się. Oczywiście nie jest wskazane by dziecko przebywało wiele godzin w basenie, ponieważ woda wysusza i tak już suchą skórę. Obowiązuje również odpowiednia pielęgnacja skóry emolientami przed i po kąpieli. Oczywiście indywidualnie może zdarzyć się podrażnienie skóry po kąpielach w basenie, w takim przypadku  należy wybrać opcję kąpieli w naturalnych zbionikach słodkowodnych lub w basenach ozonowanych. Można też spróbowac wybrać inny basen, zdarza się bowiem, że dziecko z egzemą nie może się kąpać w jednym basenie ale już w innym, również z wodą chlorowaną może. Stopień podrażnienia skóry może bowiem zależeć od rodzaju środków chemicznych, które razem z chlorem używane są do dezynfekcji woduy w basenie. 

 

Wskazówki związane z korzystaniem z basenu przez dziecko z etopowym zapaleniem skóry:

 

1. Należy unikać pływania, jeśli zmiany skórne są mocno zaostrzone, sączące, z dużymi nadkażeniami. Zanim dziecko zacznie korzystać z basenu trzeba poprawić stan skóry. 

2. Jeśli dziecko będzie pływało w pomieszczeniu zamkniętym, przed wejściem do basenu należy zastosować emolienty rutynowo używane. Można nanieść na skórę grubszą warstwę emolientu. 

3. Jeśli basen zlokalizowany jest na powietrzu, należy zastosować kremy przeciwsłoneczne. Najpierw dziecko powinno wziąć prysznic, następnie nanieś na skórę dziecka cienką wartswę emolientu a po pół godzinie krem przeciwsłoneczny. Rekomendowane dla osób z egzemą są filtry mineralne, które nie są wchłaniane prez skórę. 

4. Po wyjściu z basenu należy jak najszybciej umyć dziecko pod prysznicem z użyciem rutynowo stosowanych emolientów do mycia. Następnie nanieś na skóę dziecka grubszą niż zwykle wartswę emolientu. Jeśli prysznice basenowe używają wody silnie chlorowanej (takiej jak w basenie), po powrocie do domu umyj dziecko w domu i nanieść na skórę grubą wartswę emolientu  

5. Jeśli korzystasz z danego basenu po raz pierwszy, czas kąpieli dziecka w basenie nie powinien być długi. 

6. Pamiętaj, że skórę dziecka mogą podrażniać również opary chloru znajdujące się w otoczeniu basenu, dlatego nie przesiaduj z dzieckiem z egzemą nadmiernie długo w najbliższym otoczeniu basenu. 

 

Przecytaj też Jak pielęgnować skórę w atopowym zapaleniu skóry z silnym świądem

Kąpiel w podchlorynie sodu łagodzi zaostrzenia atopowego zapalenia skóry

 

Źródło: National Eczema Society

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 


 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

06 maja 2021