"> Dlaczego powinniśmy często jeść pomidory i przetwory z pomidorów                                                                                                                                      
29 września 2022

Dlaczego powinniśmy często jeść pomidory i przetwory z pomidorów

Dlaczego warto jeść pomidory

 

Szacuje się, że około 50% przypadków raka i 35% zgonów z powodu raka w Stanach Zjednoczonych ma związek z nieprawidłową dietą.  Badania epidemiologiczne wskazują, że dieta bogata w owoce i warzywa jest  związana ze zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia i nowotwory. Dlaczego zatem warto włączyć do swojej diety pomidory. Odpowiedz n to pytanie brzmi - bo są bogatym źródłem likopenu

Likopen jest pigmentem roślinnym należącym do grupy karotenoidów, który powoduje  czerwone zabarwienie  pomidorów i arbuza oraz  różowe grejpfruta. Likopen występuje też w papai i gujawie.  Przetwory pomidorowe są głównym źródłem likopenu w diecie Europejczyków.

Liczne badania wykazują, że likopen z przetworzonych termicznie produktów pomidorowych jest bardziej biodostępny niż likopen ze świeżych pomidorów. Likopen jest stabilny w czasie procesów przetwarzania. Na biodostępność likopenu duży wpływ ma również skład diety. Mając na uwadze, że likopen jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, spożywanie go z tłuszczem zwiększa jego biodostępność.

 

Korzyści ze spożycia likopenu

 

Nowotwory

 

Najlepiej poznano zależność pomiędzy spożyciem likopenu a zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka prostaty. Badania epidemiologiczne sugerują również, że spożywanie żywności zawierającej likopen może zmniejszać ryzyko raka piersi oraz rak płuc. W badaniach klinicznych wykazano również korzystny wpływ spożycia likopenu na biomarkery raka jelita grubego. Inne dowody sugerują, że zwiększone stężenia likopenu w surowicy były związane ze zmniejszonym ryzykiem raka trzustki, jajnika  i żołądka.

 

Choroby układu krążenia

 

Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Przeprowadzono wiele badań dotyczących związku między likopenem a ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych i chociaż niektóre wyniki są niespójne, ogólne spożycie likopenu w diecie i wysokie stężenie likopenu w surowicy znacznie zmniejszyło ryzyko poważnych incydentów sercowo-naczyniowych. Likopen poprawia funkcję śródbłonka, zmniejsza stres oksydacyjny, obniża stężenie cholesterolu, działa przeciwzapalnie  i przeciwpłytkowo. Likopen działa kardioprotekcyjnie (zmniejsza uszkodzenie mięśnia sercowego w czasie niedotlenienia i zawału mięśnia sercowego), tym samym suplementacja likopenem jest korzystna dla wczesnego i późnego rokowania w zawale mięśnia sercowego.

 

Inne schorzenia

 

W jednym z badań pacjenci leczeni likopenem wykazywali statystycznie istotne zmniejszenie zapalenia dziąseł i krwawienia z dziąseł. Niskie stężenie likopenu w surowicy jest również związane ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń psychicznych. Osoby podejmujące próby samobójcze miały niższe stężenia witamin przeciwutleniających i karotenoidów ( w tym likopenu)  w surowicy niż osoby, które takich prób nie podejmowały. Badania sugerują również, że likopen może mieć pozytywny wpływ na przebieg astmy. Inne badania wykazały, że spożycie likopenu zmniejsza ryzyko wewnątrzmacicznego zahamowania wzrasta płodu.

 

Podsumowanie

Pomidory to zdrowe uzupełnienie naszej codziennej diety. Jedzmy ich jak najwięcej. Szczególnie bogate w likopen są przetworzone termicznie produkty z pomidorów, w których likopen ma znacznie lepszą biodostępność. 

 

Przeczytaj też Olej olejowi nierówny - który wybrać do spożycia by służył naszemu zdrowiu

                       Likopen substancja chroniąca przed rakiem

 

ŹródłoPotrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów