"> Ile płynów powinna wypijać kobieta karmiąca piersią       

Ile płynów powinna wypijać kobieta karmiąca piersią

Woda jest niezbędna do życia. Stanowi główny składnik krwi, umożliwia przenoszenie tlenu, usuwanie substancji toksycznych z organizmu. Dzięki wodzie utrzymujemy odpowiednią temperaturę ciała. Umożliwia przebieg wszystkich procesów metabolicznych w ciele tworząc środowisko dla przebiegu tych procesów. Umożliwia trawienie składników pokarmowych i wydalenie tego, co nie zostało strawione. Woda umożliwia pracę mięśni i wpływa na elastyczność skóry. Niestety ludzki organizm nie jest w stanie gromadzić na zapas wody. Woda jest cały czas wydalana przez skórę, płuca i nerki. Średnio dziennie tracimy 1,5 l wody przez nerki wraz z moczem, około 400 ml przez płuca i 400 ml przez skórę. Już dzienny niedobór około 1 szklanki wody spowalnia nasz metabolizm o około 3%. Dlatego odpowiednie nawodnienie potrzebne jest w procesie odchudzania. Niedostateczne spożycie wody będzie utrudniało utratę masy ciała w procesie odchudzania. Jeśli odpowiednio nie uzupełniamy utraconej wody, dochodzi do odwodnienia, co w skrajnym przypadku może nawet stanowić zagrożenie życia i zdrowia. Do objawów odwodnienia nie zawsze należy pragnienie.

O odwodnieniu świadczy:

  • ciemne zabarwienie moczu i jego mała objętość,
  • suche śluzówki jamy ustnej,
  • wiotka skóra, 
  • osłabienie,
  • często bóle głowy,
  • uczucie duszności, gorąca,
  • przewlekłe odwodnienie powoduje zaparcia. 

 

Zapotrzebowanie na płyny kobiety karmiącej 

Kobieta karmiąca piersią powinna zadbać nie tylko o prawidłowo zbilansowaną dietę, ale również o prawidłową objętość spożywanych płynów i ich właściwy dobór. Pijąc wodę kobieta nawadnia nie tylko siebie, ale również swoje dziecko. Dorosła osoba powinna spożywać w ciągu doby 2-3 l płynów. W czasie laktacji zapotrzebowanie na płyny wzrasta. Kobieta, która karmi wyłącznie piersią, przeciętnie wytwarza od 700 ml do 1250 ml mleka. Dlatego w czasie laktacji karmiąca mama powinna spożywać płyny w objętości swojego standardowego dobowego zapotrzebowania uzupełnionego o objętość produkowanego pokarmu. Przeciętnie kobieta karmiąca piersią powinna więc wypijać  około 3 l płynów na dobę. 

 

Co powinna pić kobieta karmiąca

Nie trzeba pić mleka krowiego, by wyprodukować mleko. Głównym płynem, który powinna pić kobieta karmiąca piersią powinna być woda źródlana lub mineralna średnio- lub niskozmineralizowana, ale niskosodowa  (<20mg/l) i niskosiarczanowa (<20mg/l). Można też pić herbaty owocowe, wybrane ziołowe. Wiele matek w czasie laktacji pije słabe czarne herbaty w umiarkowanych ilościach i nieiwielką iość kawy z kofeiną. Również jedzenie wodnistych owoców np. arbuza pomaga uzupełnić organizm w płyny. 

 

Kiedy pić wodę

Z reguły po płyny sięgamy, gdy czujemy pragnienie. To jednak sygnał istniejących już w organizmie niedoborów płynów. Dlatego najbardziej optymalne dla każdego organizmu jest regularne sięganie po płyny i wypijanie często małych objętości płynów. Spożycie w krótkim czasie dużej objętości płynów zostanie w krótkim czasie wydalone z organizmu przez nerki.  

 

Czy picie zwiększonej objętości wody zwiększa produkcję pokarmu

Może się wydawać, że zwiększenie spożycia wody może mieć pozytywny wpływ na laktację i zwiększać produkcję mleka. Jednakże badania nad wpływem dodatkowej ilości płynów na produkcję mleka nie wykazały, by picie większej objętości płynów niż zwykle zwiększało podaż mleka.Zatem picie nadmiaru wody podczas karmienia piersią nie przynosi żadnych korzyści. Kobieta karmiąca piersią powinna więc pić tyle, by utrzymać właściwe nawodnienie organizmu. Jednak ciężkie odowodnienie może negatywnie wpływać na laktację, a zatem picie właściwej objętości wody jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym dla przebiegu laktacji. Jednak spożywanie wody powyżej zapotrzebowania nie przynosi żadnego pozytywnego efektu dla laktacji. 

 

Przeczytaj też 

Czy picie wody zwiększa produkcję mleka

Kawa a karmienie piersią

 

Piśmiennictwo

https://www.standardy.pl/artykuly/id/1951



Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

07 września 2023