Rozszerzanie diety, to okres w którym u niemowląt, zwłaszcza karmionych piersią, często występują zaparcia. U niemowlęcia mogą pojawić się zaparcia, wzdęcie brzuszka, niepokój. Rodzice interpretują występujące objawy jako objawy nietolerancji pokarmowej i zaczynają stosować dietę restrykcyjną, eliminując z diety dziecka pokarmy, po których występowały wyżej wspomniane objawy. Wybiórcza, restrykcyjna dieta może spowodować niedobory składników pokarmowych i nasila zaparcia. Tymczasem są to objawy, które często występują w początkowym okresie rozszerzania diety i które ustępują z upływem czasu. O zaparciach czynnościowych mówimy wtedy, gdy wszystkie wykonane badania są prawidłowe. W większości zaparć badania dodatkowe nie są konieczne. Mechanizm powstawania zaparcia czynnościowego jest związany ze zwiększoną konsystencją stolca, którego oddanie powoduje ból u dziecka, dziecko zaczyna wstrzymywać oddawanie stolca, co zwiększa twardość stolca, nasila ból i potęguje wstrzymywanie stolca.
Do produktów mogących spowodować zaparcia w okresie rozszerzania diety należą m.in.:
banany
ryż
jagody
marchewka
ziemniaki
kasza manna
kaszka kukurydziana
chrupki kukurydziane
jasne pieczywo, słodkie bułeczki
groch
kapusta
cebula
czereśnie
śmietana
Jak zatem postępować w okresie rozszerzania diety, jeśli u niemowlęcia występują zaparcia związane z rozszerzaniem diety. Czy mimo objawów u dziecka zwiększać podaż pokarmów bogatych w błonnik, czyli warzyw i owoców, czy też może wdrożyć leczenie farmakologiczne.
Wg aktualnych rekomendacji, w celu poprawy samopoczucia niemowlęcia, należy wdrożyć postępowanie farmakologiczne, czyli laktulozę u młodszych niemowląt, natomiast u niemowląt starszych, w wieku powyżej 6 miesięcy, do leczenia należy wdrożyć makrogole. Po ustabilizowaniu wypróżnień, zalecane jest powrócenie do rozszerzania diety, do której należy wprowadzać również te pokarmy, które spowodowały zaparcia.
Piśmiennictwo
forumpediatrii.pl : Zaparcie-pytania-rodzicow-i-do-rodzicow-w-ramach-teleporady-gos-a-komfort-zoladkowo-jelitowy-u-niemowlat
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów