Nebulizator to rodzaj inhalatora, który rozpyla lek w postaci drobnej mgiełki. Aby prawidłowo podać leki poprzez nebulizację przede wszystkim trzeba prawidłowo dobrać nebulizator do rodzaju podawanego leku. Więcej o rodzajach nebulizatorów przeczytasz tutaj.
Dla prawidłowej dystrybucji leku istotny jest sposób oddychania w czasie nebulizacji. Jeśli powodem zastosowania nebulizacji jest zaleganie wydzieliny w górnych drogach oddechowych, przede wszystkim w nosie, najlepiej jest by dziecko oddychało w czasie nebulizacji przez nos. Z reguły nebulizacja wykonana jest wtedy solą fizjologiczną albo hypertoniczną. Nebulizację wykonujemy przez maseczkę i zachęcamy dziecko do oddychania przez nos. By to ułatwić, można przed nebulizacją wstępnie oczyścić nosek dziecka. W przypadku zalegającego gęstego kataru oczyszczamy dokładnie nosek dziecka również po nebulizacji. Najskuteczniejsze w oczyszczaniu nosków dzieci są aspiratory na odkurzacz. Więcej o aspiratorach przeczytasz tutaj.
Natomiast, jeśli przyczyną wykonywania nebulizacji są choroby krtani, oskrzeli i płuc, lepszą dystrybucję leku do dolnych dróg oddechowych będziemy mieli, jeśli dziecko będzie odduchało ustami. Dzieciom powyżej 6 roku życia zaproponujmy ustnik. Dziecko powinno ściśle ustami obejmować ustnik. W czasie podaży leku zachęcaj dziecko do powolnego, głębokiego wdechu i wydechu przez usta. Aby dziecka nie prowokować do oddychania nosem, nie czyść nosa przed nebulizacją, jeśli dziecko ma katar. Dzieciom poniżej 6 roku życia podajemy leki przez maseczkę. Małe dziecko może oddychać przez usta lub nos, ale jeśli lek ma dostać się do płuc, zachęcaj dziecko do oddychania ustami. By to ułatwić, nie czyść nosa z kataru i nie podawaj kropli na katar przed nebulizacją. Aby odpowiednia ilość leku dostała się do płuc, maseczka powinna ściśle przylegać do twarzy dziecka. Jeśli maseczka odsunięta jest od twarzy dziecka na odległość około 1,2 cm, straty leku sięgają 50%, gdy jest oddalona od twarzy dziecka o 2,5 cm, straty leku sięgają nawet 80% i nebulizacja przestaje być skuteczna. Pamiętaj, by po nebulizacji umyć dziecku twarz wodą z detergentem i by dziecko wypłukało jamę ustną po nebulizacji. Małemu dziecku, które nie umie jeszcze płukać ust, możesz podać coś do picia. Pamiętaj również by po wykonanej nebulizacji dokładnie umyć części nebulizatora podlegające myciu.
Zawsze po nebulizacji dokładnie wyczyść nos dziecka, jeśli ma katar.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów