">     Karmienie między 2. a 6. tygodniem życia dziecka                                                                                                                                
21 stycznia 2021

Karmienie między 2. a 6. tygodniem życia dziecka

Karmienie w pierwszym tygodniu życia dziecka nie ma żadnych reguł poza jedną. Przerwy między karmieniami nie mogą być dłuższe niż 3 godziny. Od drugiego tygodnia życia noworodek ustala sobie już pewien rytm karmień. Ustalenie rytmu karmień nie oznacza, że dziecko ma być karmione w ściśle określonych odstępach czasu i ściśle określoną objętością mleka. Najważniejsze jest by matka właściwie odczytywała sygnały wysyłane przez niemowlę i z odpowiednią częstością przystawiała dziecko do piersi zgodnie z jego potrzebami.

  • Głodne niemowlę wysyła tzw. wczesne sygnały głodu. Jeśli dziecko nie zostanie przystawione do piersi - zaczyna płakać. O wiele łatwiej przystawić dziecko na etapie wczesnych objawów głodu niż płaczu.  

  • W pierwszym miesiącu życia niemowlę powinno być karmione co 2-3 godziny, w ciągu doby liczba karmień powinna wynosić 8-12. Przerwa nocna może trwać 3-4 godziny, niektóre dzieci robią sobie nawet pięciogodzinną przerwę. Taką przerwę można tolerować wyłącznie wtedy gdy dziecko ma prawidłowe przyrosty masy ciała. 

  • W pierwszym miesiącu życia Twoje dziecko powinno ssać w dzień i w nocy. Niepokojące może być jeśli dziecko w pierwszym miesiącu życia smacznie przesypia całe noce. Noworodek niedożywiony może spać w nocy. Dlatego koniecznie wnikliwie obserwuj swoje dziecko jeśli zaobserwujesz, że dziecko przestało wybudzać się do karmień nocnych. Takie dziecko wymaga zważenia. 

  • Każde dziecko jest inne i każda laktacja jest inna. Są dzieci, które najedzą się w 15 minut. Innym potrzeba 30-40 minut a czasem nawet więcej. 

  • Średnio czas trwania jednego karmienia wynosi 15 do 20 minut. Jeśli dziecko w wieku powyżej  miesiąca nie daje się oderwać od piersi i ciągle chce ssać , koniecznie zważ takie dziecko. Takie zachowanie dziecka może nie oznaczać potrzeby bliskości tylko zbyt małą podaż mleka i głód dziecka. 

  • Jeśli po karmieniu jedną piersią dziecko nadal jest głodne - zaproponuj mu drugą pierś.

  • Średni dzienny przyrost masy ciała w pierwszych trzech miesiącach życia u dziecka karmionego piersią wynosi 26-31 g/db. 

  • Jeśli Twoje dziecko stało się senne, ma nasiloną żółtaczkę, zapadnięte ciemiączko, obniżone napięcie i brak chęci do ssania - koniecznie skontaktuj się z lekarzem. 

  • Na początku 2. tygodnia życia orz między 3. a 6. tygodniem życia możesz zaobserwować, że dziecko częściej chce ssać i ma większe przyrosty masy ciała. To okres kiedy u dziecka zaczyna się  zwiększone zapotrzebowanie na mleko. Częstsze ssanie ma zwiększyć produkcję mleka odpowiednią do zapotrzebowania dziecka.  
  • Większość dzieci w tym wieku zaczyna ulewać.Ulewanie jest związane z niedojrzałością przewodu pokarrmowego, w tym zwieracza przełyku. Jeśli dziecko ma prawidłowe przyrosty masy ciała, nie wymiotuje krwią, jest radosne, systematycznie upomina się o karmienia i nie krztusi się - wyłącznie obserwuj dziecko. Ulewanie w tym okresie życia jest częste. 

  • Nie martw się jeśli Twoje dziecko oddaje stolec po każdym karmieniu lub .... raz na tydzień. Każda wersja jest prawidłowa. 

  •  
  • Pierwsze 4-6 tygodni laktacji to okres jej stabilizacji. Czasami bywa trudny. Gdy laktacja ustabilizuje się, karmienie piersią staje się łatwe i przyjemne. 

 

Przeczytaj też Karmienie piersią noworodka w pierwszym tygodniu życia

                       Ulewanie niemowląt - kiedy wymaga wizyty u lekarza 

 



 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów