Dziecko niezależnie od sposobu przyjścia na świat, bezpośrednio po urodzeniu krzyczy, protestuje, że wyszło z bezpiecznego schronienia jakim była macica matki, na nieprzyjemny dla niego świat. Jest mu zimno, w oczy razi go intensywne światło, osuszamy go drapiącym jego delikatną skórę materiałem. Dziecko protestuje przeciwko takiemu biegowi wydarzeń, głośno krzycząc. Ale ile można protestować. Na szczęście dla wszystkich, noworodek szybko godzi się z faktem narodzin, zwłaszcza gdy jest położony w objęciach mamy w kontakcie skóra do skóry, uspokaja się, ale jest aktywny, rozgląda się. Tą aktywność wykorzystaj Mamo na pierwsze przystawienie dziecka do piersi. Nie wahaj się prosić o pomoc, jeśli taka jest potrzebna, choć noworodek położony w kontakcie skóra do skóry potrafi sam dopełzać do brodawki i przystawić się do piersi. Po pierwszej aktywności trwającej 1-2 godziny, dziecko zasypia po męczących dla niego narodzinach. I w pierwszej dobie dużo śpi. Odsypia swoje narodziny i wszystko co było z nimi związane. W pierwszej dobie życia często nie wybudza się do karmień lub jeśli się wybudza to szybko zasypia przy piersi. Od drugiej doby aktywność dziecka wyraźnie zwiększa się, noworodek wypoczęty i wyspany oraz pogodzony z faktem narodzin zaczyna przejawiać swoją typową aktywność noworodkową czyli na zmianę je, śpi, płacze i wypełnia pieluszkę.
Karmienie piersią jest procesem fizjologicznym, jest normalnym i naturalnym zachowaniem dla matki i dziecka ale jest też procesem wyuczonym dla matki i dziecka. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do stanu dziecka, zachowania, sposobu przystawienia i wielu innych rzeczy, nie wahaj się pytać i prosić o pomoc w karmieniu piersią.
Pamiętaj karmienie piersią to miłość zawarta w płynie. Nie wahaj się więc zawalczyć o tą miłość i pytaj się zawsze gdy masz wątpliwości.
JEŚLI NIE MA PRZECIWWSKAZAŃ MEDYCZNYCH bezpośrednio po urodzeniu dziecko powinno trafić w objęcia mamy, goła skóra dziecka powinna przylegać do nagiej skóry mamy. Od góry noworodek powinien być przykryty , najlepiej ogrzanym betem. Po cięciu cesarskim kontakt skóra do skóry powinien się odbyć najwcześniej jak tylko matka może odpowiedzieć na potrzeby dziecka, już na sali cięć cesarskich, gdy mama ma wykonywany zabieg w znieczuleniu miejscowym, można przytrzymać mamie do przytulenia choćby do policzka czy górnej połowy klatki piersiowe jej nowo narodzone dziecko. Liczne badania pokazują, że zdrowy donoszony noworodek położony w kontakcie skóra do skóry na piersiach mamy jest w stanie dopełzać do piersi i zassać pierś bez żadnej pomocy ze strony dorosłych osób. Tutaj możesz przeczytać o jednym z takich badań.
Ale nie wahaj się pomóc lub poprosić o pomoc gdy Twoje dziecko wymaga pewnej pomocy w pierwszym przystawieniu się do piersi. Dzieci są najbardziej gotowe do przystawienia do piersi właśnie w pierwszych 2 godzinach po urodzeniu. Badania pokazują, że dzieci przystawione do piersi w pierwszych godzinach życia statystycznie dłużej są karmione piersią od tych, które z różnych powodów nie były przystawione do piersi bezpośrednio po urodzeniu.
Po pierwszej aktywności dziecko głęboko zasypia i odsypia intensywne dla niego wydarzenia związane z faktem narodzin. Jeśli masz wątpliwości czy dziecko prawidłowo się zachowuje, przystawia do piersi – pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj.
Gdy na początku karmienie nie będzie wam wychodzić, nie martw się, pamiętaj z pomocą Twoją i innych profesjonalistów Twoje dziecko nauczy się prawidłowo ssać.
W ciągu pierwszych kilku dni po porodzie spodziewaj się, że Twoje dziecko będzie chciało bardzo często ssać. Maluszek może upominać się o karmienia nawet co pół godziny lub może nie chcieć puścić piersi wcale nawet przez kilka godzin. W tych dniach nie ma żadnego harmonogramu karmień. Jedyną zasadą aktualną w tym czasie jest to by Twoje dziecko nie miało przerw między karmieniami dłuższych niż 3 godziny, było karmione również w nocy i było karmione w ciągu doby co najmniej 8-12 razy. W tym czasie przebywasz z dzieckiem w szpitalu w jednej sali i możesz reagować na każde wczesne oznaki głodu u Twojego dziecka.
Przeczytaj też Objawy głodu u noworodka i niemowlęcia
W tym czasie unikaj nakładek na brodawki, jeśli nie ma bezwzględnych wskazań do ich zastosowania, unikaj smoczków uspokajaczy i butelek ze smoczkami. Poproś by w szpitalu nie dokarmiano mieszankami modyfikowanymi Twojego dziecka, chyba, że są bezwzględne medyczne wskazania do dokarmienia. Stosowanie smoczków uspokajaczy i niepotrzebne dokarmianie w okresie stabilizacji laktacji może zaburzyć rytm ssania i zmniejszyć częstość karmień piersią i spowodować w przyszłości problemy z karmieniem piersią. Ty jesteś wszystkim czego Twoje dziecko potrzebuje w tym okresie. Karmcie się jak najczęściej a będziesz miała pokarm. Ważne jest tylko, byś robiła to technicznie prawidłowo. Poproś kogoś z personelu medycznego by ocenił czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi, bo technika jest bardzo ważna.
W ciągu pierwszych dni po porodzie produkujesz mleko zwane siarą. To coś w rodzaju pierwszej szczepionki dla Twojego dziecka. Siara zawiera dużo białka, przeciwciał i rożnych czynników biologicznie aktywnych, które mają za zadanie chronić Twoje dziecko przed różnymi patogenami. Dlatego tak ważne jest byś w tym czasie karmiła swoje dziecko własnym pokarmem, tym najcenniejszym w okresie całej laktacji, a nie mieszanką modyfikowaną. Siara działa również przeczyszczająco i pomaga pozbyć się Twojemu dziecku smółki.
Monitoruj ubytek masy ciała dziecka w ciągu pierwszych dniach życia. Ubytek masy ciała występuje u każdego noworodka w pierwszych dniach życia. Za fizjologiczny uważa się ubytek w granicach 5-7% masy urodzeniowej. Jeśli ubytek masy ciała u twojego dziecka przekracza ten fizjologiczny zakres, przede wszystkim przystawiaj dziecko częściej do piersi. Żołądek Twojego dziecka jest w tym czasie wielkości mirabelki. Więc musisz go częściej przystawiać do piersi, a nie więcej jednorazowo dawać mu jeść dokarmiając go. Jeśli masz wątpliwości czy Twoje dziecko prawidłowo przystawia się do piersi, poproś o pomoc osobę, która profesjonalnie zajmuje się laktacją w oddziale szpitalnym, w którym przebywasz z dzieckiem. Jeśli jednak Twoje dziecko będzie wymagało dokarmiania, w pierwszej kolejności spróbuj odciągnąć swój pokarm i dokarm dziecko odciągniętym pokarmem. Jeśli go brak, a stymulacja laktacji nie przynosi jeszcze większej objętości pokarmu, dopiero wtedy dokarm dziecko mieszanką modyfikowaną. Pamiętaj zawsze najpierw PRAWIDŁOWO technicznie częściej przystawiaj dziecko do piersi, jeśli to nie wystarczy, spróbuj odciągnąć pokarm i dokarmić odciągniętym pokarmem. Dopiero jeśli i to nie przynosi rezultatu lub nie masz pokarmu, który mogłabyś odciągnąć a dziecko wykazuje objawy głodu lub odwodnienia, dokarm dziecko mieszanką modyfikowaną.
Na przełomie 2. i 3. doby pojawia się nawał. Bardzo ważne jest by w tym czasie dziecko było przystawiane odpowiednio często i prawidłowo do piersi.
W nawale piersi często są twarde. Twarda otoczka bardzo często powoduje trudności w prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi. Wtedy możesz delikatnie odciągnąć niewielką ilość mleka by doprowadzić do zmiękczenia otoczki. Ułatwi to przystawienie dziecka do piersi. Po karmieniu ulgę przynoszą zimne okłady lub schłodzone liście kapusty. Dziecko w okresie nawału szybko najada się a jego stolce stają się najpierw jasno zielone tzw. przejściowe, a następnie wyglądem zaczynają przypominać lekko ściętą jajecznicę.
Powoli laktacja stabilizuje się. Karmienie piersią staje się bardziej systematyczne. Dzieci z reguły wybudzają się do karmienia co 2-3 godziny. Z reguły noworodki w tym czasie jedzą 10-12 razy na dobę. Noworodki mogą mieć jedną dłuższą przerwę, choć niekoniecznie w nocy. Mamo naucz się rozpoznawać objawy głodu u dziecka i reaguj zawsze gdy Twoje dziecko jest głodne. Ale pamiętaj nie każdy płacz dziecka spowodowany jest głodem. Czasami dziecko płacze bo potrzebuje Twojej bliskości. Przy piersi uspokaja się, bo odruch ssania jest silnym odruchem uspokajającym ale to nie oznacza, że dziecko zawsze gdy jest niespokojne, jest głodne. Dlatego tak ważne jest nauczenie się objawów głodu. W pierwszym tygodniu życia dziecka karm dziecko jak najczęściej. Nie ograniczaj czasu spędzonego przez dziecko przy piersi w pierwszym tygodniu życia dziecka . Ale pamiętaj, że w kolejnych tygodniach płacz dziecka nie zawsze oznacza głód. Naucz rozpoznawać się objawy głodu u dziecka i nie traktuj piersi jak smoczka uspokajacza. Nie przystawiaj dziecka za każdym razem do piersi gdy dziecko płacze ale zawsze wtedy, gdy dziecko wykazuje objawy głodu. Pamiętaj, że płacz może oznaczać różne potrzeby dziecka, tylko jedną z nich jest głód.
Koniecznie przeczytaj
Czy można przekarmić dziecko karmione wyłącznie piersią
Otyłość u dzieci karmionych piersią – odległe konsekwencje
Kontroluj liczbę zmoczonych pieluch. W tym czasie liczba mokrych pieluch powinna oscylować między 3 a 5 stolce powinny być żółte, mogą być ziarniste. Pod koniec pierwszego tygodnia zapotrzebowanie na karmienia mogą być jeszcze bardzo nieregularne. Przez kilka godzin dziecko może zgłaszać zapotrzebowanie na ssanie nawet co godzinę, a potem może zasypiać na kilka godzin. Obserwacja liczby mokrych pieluch i liczby stolców daje pewne informacje o ilości zjedzonego mleka ale najbardziej wiarygodnym testem skutecznego karmienia jest masa ciała dziecka. Jeśli więc masz wątpliwości czy dziecko skutecznie ssie, pamiętaj by zważyć dziecko. Waż dziecko zawsze bez ubranek i pieluszek i najlepiej na tej samej wadze. Może minąć nawet dwa tygodnie zanim dziecko osiągnie masę ciała urodzeniową. Ale w pierwszym tygodniu noworodek powinien już zacząć przybierać na wadze. Nie powinien cały czas ubywać na wadze. Jeśli dziecko przez cały czas wykazuje ubytki masy ciała, poszukaj pomocy profesjonalisty. Jeśli z jakiegos powodu dziecko będzie wymagało suplementacji mlekiem, pamiętaj by najpierw spróbować odciągnąć własny pokarm i podać go dziecku. Mieszanka modyfikowana to ostateczność, gdy wszelkie formy stymulacji laktacji nie przynoszą efektu i nie masz mleka, które mogłabyś odciągnąć. W tym czasie karmienie powinno przestać być bolesne. Sutki powinny już przystosować się do intensywnego ssania i pod koniec pierwszego tygodnia ssanie powinno przestać być bolesne. Możesz jeszcze odczuwać delikatną tkliwość przez kilka sekund po przystawieniu dziecka do piersi. Jeśli jednak ssanie jest bolesne, zwłaszcza dłużej niż przez początkowe kilka sekund, poszukaj pomocy. Również ból między karmieniami i pogryzione brodawki powinny skłonić Ciebie do szukania pomocy. Pamiętaj by uzyskać pomoc wcześniej niż później, bo istniejące problemy mogą się nasilać.
Dziecko prawidłowo przystawione do piersi. Kąt prosty między górną i dolną wargą. Płytkie przystawienie.
Przeczytaj też Karmienie między 2 a 6 tygodniem życia dziecka
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów