"> Plamy mongolskie - czy wymagają leczenia         

Plamy mongolskie - czy wymagają leczenia

Plamy mongolskie to sinawe lub niebieskie plamy wystepujące na skórze, obecne  zazwyczaj już w chwili narodzin dziecka. Mogą się też pojawić w krótkim czasie po urodzeniu  Plamy mongolskie najczęściej występują w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i na pośladkach. Mogą też występować na udach, barkach, brzuchu i klatce piersiowej. Z reguły obejmują mniej niż 5% całkowitej powierzchni ciała. Nie mają charakteru nowotworowego. Plamy mongolskie są płaskie i zwykle mają nieregularne kształty. Plamy mongolskie z równą częstością występują u obu płci. Najczęściej występują u ras azjatyckich i afrykańskich, znacznie rzadziej u rasy kaukaskiej (białej). Częstość plam mongolskich szacuje się na:

· 81% do 100% noworodków w populacjach azjatyckich,

· 95,5-96% noworodków populacji rasy czarnej,

· 46,3 do 70,1% noworodków populacji Latynosów,

· do 9,6% noworodków populacji rasy białej.

Plamy mongolskie przypominają siniaki, dlatego często ich stwierdzenie nasuwa podejrzenie przemocy fizycznej. Dawniej uważano, że są to znamiona, które samoistnie ustępują bez śladu i nie są związane z żadnymi innymi schorzeniami. Obecnie wiadomo, że plamy mongolskie mogą współistnieć z zaburzeniami metabolizmu i schorzeniami należącymi do tzw. schorzeń spichrzeniowych. Plamy mongolskie z reguły zanikają w okresie wczesnego dzieciństwa. Najczęściej zanikają do 1 roku życia, rzadko utrzymują się do 6 roku życia. Zmiany zlokalizowane poza okolicą krzyżowo-lędźwiową, większe niż 10 cm lub mające ciemniejszy kolor, częściej utrzymują się po ukończeniu 1. roku życia.

 

Jak powstają plamy mongolskie

Podczas prawidłowego rozwoju płodu melanocyty (pochodzące z komórek grzebienia nerwowego) są obecne w skórze właściwej (głębsze warstwy skóry) zarodka do dziesiątego tygodnia ciąży i migrują do naskórka między 11. a 14. tygodniem ciąży. Do 20. tygodnia ciąży już żadne melanocyty nie powinny pozostać w warstwie skóry właściwej. Jednak u noworodków z plamami mongolskimi melanocyty pozostają w skórze właściwej i cały czas aktywnie wytwarzają melaninę. Niebiesko-szary kolor dotkniętej skóry można wytłumaczyć tzw. efektem Tyndalla, który polega na  tym, że melanina skórna rozprasza krótsze długości fal światła (światło niebieskie), które odbijają się od powierzchni skóry, powodując jej niebieskawe zabarwienie .

 

Czy plamy mongolskie wymagają leczenia

Plamy mongolskie są zmianami łagodnymi i nie wymagają wykonywania diagnostyki laboratoryjnej, radiologicznej czy histologicznej. Plamy mongolskie nie wymagają leczenia. Jednak zmiany pozakrzyżowe mogą zostać poddane laseroterapii ze względów kosmetycznych.

 

Plamy mongolskie u noworodka białej rasy

Rys. Plamy mongolskie u noworodka białej rasy

 

Przeczytaj też

Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt i małych dzieci

Jak odróżnić łojotokowe zapalenie skóry od atopowego zapalenia skóry

Jak pielęgnować skórę w atopowym zapaleniu skóry z silnym świądem

 

Piśmiennictwo

V Kolbe , D Boy , A Büttner: Mongolian Spots - A challenging clinical sign. Forensic Science International. Volume 327, October 2021

 



Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

02 sierpnia 2023