">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

    Żywność i napoje, których powinniśmy unikać lub które powinniśmy ograniczać w diecie dziecka                                                                                                                            

© 2017 created with webwavecms.com

Żywność i napoje, których należy unikać lub które należy ograniczać w żywieniu małych dzieci

Zdrowe odżywianie polega na stosowaniu urozmaiconej diety. Nie ma jednak potrzeby dodawania soli ani cukru do jedzenia dziecka. Istnieją również pokarmy i napoje, które nie są bezpieczne dla Twojego dziecka i inne, które nie są zalecane w diecie dziecka.

Żywność, której należy unikać

Oto przykładowe potrawy i napoje, których nie należy podawać dziecku, ponieważ mogą być szkodliwe:

 • Miód : może powodować poważny rodzaj zatrucia pokarmowego zwany botulizmem u dzieci poniżej 12 miesiąca życia. Przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia nie podawaj dziecku nie tylko czystego miodu ale również żadnych pokarmów zawierających miód, w tym jogurtu z miodem, płatków zbożowych z miodem czy ciastek z miodem.

 • Niepasteryzowane napoje lub pokarmy (takie jak soki, mleko, jogurt lub sery) : mogą doprowadzić u Twojego dziecka do ciężkiej biegunki spowodowanej bakterią E.coli. Nie podawaj dziecku niepasteryzowanych napojów ani pokarmów, takich jak soki, mleko, jogurt lub sery. Mleko niepasteryzowane to mleko surowe albo "prosto od krowy".

 • Mleko krowie : zawiera zbyt wiele białek i minerałów, aby nerki Twojego niemowlęcia mogły sobie z nimi poradzić, i nie zawiera odpowiedniej ilości składników odżywczych, których potrzebuje Twoje dziecko. Nie podawaj mleka krowiego do 12 miesiąca życia z wyjątkiem niewielkich ilości potrzebnych do przygotowania posiłków.

 

Żywność, którą należy ograniczać

Oto wybrane pokarmy, które dzieciom należy ograniczyć (lub podawać jedynie w małych ilościach):

 • Żywność z dodatkiem cukrów: Pokarmy takie jak cukierki, ciasta, ciastka i lody często zawierają dużo cukru. American Heart Association zaleca, aby dzieciom w wieku poniżej 24 miesięcy nie podawać żadnych dodatkowych cukrów.

 • Pokarmy bogate w sól: Pokarmy takie jak niektóre konserwy, przetworzone mięso (takie jak wędliny, kiełbaski, hot dogi, szynka) i mrożonki mogą mieć wysoką zawartość sodu. Niektóre przekąski zawierają dużo sodu. Zawsze sprawdzaj etykiety i wybieraj te produkty, które mają jak najmniej soli.

 

Napoje, które należy ograniczać

Oto wybrane napoje, które należy ograniczyć dzieciom (lub podać w małych ilościach):

 • Soki owocowe

  • Przed 12 miesiącem życia: Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci nie piły 100% soku przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Nie podawaj niemowlęciu również napojów z dodatkiem soku i substancji słodzących. ale owoce to zdrowsze opcje dla Twojego dziecka niż soki owocowe.

  • Po 12 miesiącach: W przypadku dzieci w wieku powyżej 12 miesięcy, które piją sok, pediatrzy zalecają maksymalnie 120 ml lub mniej 100% soku dziennie. Podawaj dziecku tylko 100% sok owocowy. Nie podawaj napojów takich jak napoje sokowe z dodatkiem substancji słodzących. Całe owoce to zdrowsze opcje dla Twojego dziecka niż soki owocowe.

 

 • Krowie mleko

  • Gdy Twoje dziecko skończy 12 miesięcy, możesz podawać mu mleko krowie ale w ilości nie przekraczającej 500 ml. Nadmiar mleka krowiego nadmiernie obciąża nerki. Niektórzy eksperci twierdzą, że spożywanie zbyt dużej ilości wzbogaconego w witaminy mleka krowiego może utrudniać organizmowi dziecka wchłanianie potrzebnego żelaza z pożywienia.

 • Napoje gazowane, napoje owocowe, mleczka smakowe lub inne napoje słodzone cukrem

  • Te napoje zawierają dużo dodanych cukrów. American Heart Association zaleca, aby dzieciom w wieku poniżej 24 miesięcy nie podawać żadnych dosładzanych napojów.

Przeczytaj też

Soki w diecie niemowląt wg zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii

Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód

 

 

Źródło

https://www.cdc.gov/nutrition/infantandtoddlernutrition/foods-and-drinks/foods-and-drinks-to-limit.html

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

 

Żywność i napoje, których powinniśmy unikać lub które powinniśmy ograniczać w diecie dziecka

23 czerwca 2021