Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu
dr n.med. Marzena Kostuch
Tel. +48 505 129 655
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów
Specjalizacje
- Pediatra
- Neonatolog
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
© 2017 created with webwavecms.com
W USA każdego roku ponad 2500 dzieci w wieku poniżej 18 roku życia zgłasza się do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w związku z połknięciem baterii guzikowej. W Polsce w dużych szpitalach jest po kilka interwencji miesięcznie związanych z połknięciem przez dziecko baterii guzikowej. Z czego wynika zagrożenie związane z połknięciem takiej baterii.
W około 90% przypadków niebezpieczeństwo związane z połknięciem baterii guzikowej jest spowodowane różnicą potencjałów ładunku elektrycznego, czyli naładowaniem ogniw i akumulatorków. Ładunek elektryczny baterii powoduje miejscowe podwyższenie temperatury, co jest groźne zwłaszcza w przełyku i w pobliżu dużych naczyń, co z kolei powoduje denaturację okolicznych tkanek – do zwęglenia włącznie. Starsze typy ogniw tzw. ogniwa kwasowe mogą powodować wyciek elektrolitu, który może podrażnić okoliczne tkanki. Te ogniwa nie są jednak tak groźne jak współczesne beterie i akumulatorki.
Najwrażliwszym organem jest przełyk. Jego ścianki są cienkie i delikatne. Największe uszkodzenia związane z połknięciem baterii, zwłaszcza o średnicy 20 mm i powyżej dotyczą przełyku. Bateria wskutek ucisku na tkanki przełyku może spowodować odleżyny lub wskutek różnicy potencjału oparzenie a nawet zwęglenie okolicznych tkanek. Żołądek jest grubym mięśniem i uszkodzenia żołądka są już rzadsze. Podobnie jelita ulegają rzadko uszkodzeniom z powodu żywej perystaltyki i stosunkowo szybkiego przesuwania się ogniwa.
Świadomość jest kluczem do zapobiegania. Przede wszystkim należy nie dopuścić do połknięcia baterii przez dziecko, co oznacza, że baterie, ani sprzęt, z którego można łatwo wyjąć baterię, nie powinny znajdować się w zasięgu rączek dziecka. Jeśli jednak dziecko połknęło baterię, należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Uszkodzenia tkanek spowodowane baterią mogą nastapić już w ciągu dwóch godzin od połknięcia.
Prowadzący badania laboratoryjne na świniach, zespół laryngologów z Children`s Hospital of Philadelphia (CHOP) wykazał, że jedzenie miodu po połknięciu baterii guzikowej może zmniejszyć obrażenia u małych dzieci. Miód bowiem tworzy barierę ohronną między bateryjką a tkankami dziecka.
Aby zminimalizować uszkadzające działanie baterii , w oczekiwaniu na transport do szpitala, można podać dziecku miód. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca by dziecku, które połknęło baterie mającemu powyżej 12 miesięcy życia, a czas, który upłynął od momentu połknięcia baterii nie przekracza 12 godzin, podać 2 łyżeczki miodu. Można podać do 6 dawek miodu w odstępach 10 minutowych.
WAŻNE: NIE OPÓŹNIAJ TRANSPORTU DO SZPITALA Z POWODU PODAWANIA MIODU DZIECKU.
Bateria guzikowa może też spowodować duże uszkodzenia jeśli została włożona do przewodu słuchowego lub do nosa.
Objawy mogą być niespecyficzne i mogą obejmować ból brzucha, uczucie pieczenia w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej, kaszel, duszność, ból ucha, ból nosa.
Przeczytaj też Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga