">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

    Dziecko połknęło baterię guzikową - co robić?                                                                                                                            

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

Lekarz pediatra neonatolog

Menu

Kontakt

© 2017 created with webwavecms.com

Z czego wynika zagrożenie związane z połknięciem baterii guzikowej

 

W USA każdego roku ponad 2500 dzieci w wieku poniżej 18 roku życia zgłasza się do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w związku z połknięciem baterii guzikowej. W Polsce w dużych szpitalach jest po kilka interwencji miesięcznie związanych z połknięciem przez dziecko baterii guzikowej. Z czego wynika zagrożenie związane z połknięciem takiej baterii.

 

W około  90% przypadków niebezpieczeństwo związane z połknięciem baterii guzikowej  jest spowodowane różnicą potencjałów ładunku elektrycznego, czyli naładowaniem ogniw i akumulatorków. Ładunek elektryczny baterii powoduje miejscowe podwyższenie temperatury, co jest groźne zwłaszcza w przełyku i w  pobliżu dużych naczyń, co z kolei powoduje denaturację okolicznych tkanek – do  zwęglenia włącznie. Starsze typy ogniw tzw. ogniwa kwasowe mogą powodować wyciek elektrolitu, który może podrażnić okoliczne tkanki. Te ogniwa nie są jednak tak groźne jak współczesne beterie i akumulatorki. 

 

Jakie uszkodzenia może spowodować połknięcie baterii

 

Najwrażliwszym organem jest przełyk. Jego ścianki są cienkie i delikatne. Największe uszkodzenia związane z połknięciem baterii, zwłaszcza o średnicy 20 mm i powyżej dotyczą przełyku. Bateria  wskutek ucisku na tkanki przełyku może  spowodować odleżyny lub wskutek różnicy potencjału oparzenie a nawet zwęglenie okolicznych tkanek. Żołądek jest grubym mięśniem i uszkodzenia żołądka są już rzadsze. Podobnie jelita ulegają rzadko uszkodzeniom z powodu żywej perystaltyki i stosunkowo szybkiego przesuwania się ogniwa. 

 

Jak postępować w przypadku połknięcia baterii przez dziecko

 

Świadomość jest kluczem do zapobiegania. Przede wszystkim należy nie dopuścić do połknięcia baterii przez dziecko, co oznacza, że baterie, ani sprzęt, z którego można łatwo wyjąć baterię,  nie powinny znajdować się w zasięgu rączek dziecka. Jeśli jednak dziecko połknęło baterię, należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Uszkodzenia tkanek spowodowane baterią mogą nastapić już w ciągu dwóch godzin od połknięcia.

 

Miód może uratować życie dziecku

 

Prowadzący badania laboratoryjne na świniach, zespół laryngologów z Children`s Hospital of Philadelphia (CHOP) wykazał, że jedzenie miodu po połknięciu baterii guzikowej może zmniejszyć obrażenia u małych dzieci. Miód bowiem tworzy barierę ohronną między bateryjką a tkankami dziecka. 

Aby zminimalizować uszkadzające działanie baterii , w oczekiwaniu na transport do szpitala, można podać dziecku miód. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca by dziecku, które połknęło baterie mającemu powyżej 12 miesięcy życia, a czas, który upłynął od momentu połknięcia baterii nie przekracza 12 godzin, podać  2 łyżeczki miodu. Można podać do 6 dawek miodu w odstępach 10 minutowych. 

 

WAŻNE: NIE OPÓŹNIAJ TRANSPORTU DO SZPITALA Z POWODU PODAWANIA MIODU DZIECKU. 

 

Bateria guzikowa może też spowodować duże uszkodzenia jeśli została włożona do przewodu słuchowego lub do nosa. 

 

Objawy związane z połknięciem lub włożeiem do nosa lub ucha baterii guzikowej

 

Objawy mogą być niespecyficzne i mogą obejmować ból brzucha, uczucie pieczenia w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej, kaszel, duszność, ból ucha, ból nosa. 

 

Przeczytaj też Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 


 

Dziecko połknęło baterię guzikową - co robić?

04 kwietnia 2021